Historia wyboru

Rok szkolny 2013/2014

Czynimy pierwsze kroki – rozpoczynamy realizację projektu „Wybieramy Patrona Szkoły”:

• poznajemy postacie warte poznania,
  • wybieramy wartości i idee godne naśladowania,
  • pragniemy posiadać autorytet, dlatego w szkole uczniowie w ramach gimnazjalnego projektu organizują spotkanie z:
    • miejscowym pasjonatem biegania w maratonach i biegach długodystansowych panem Michałem Szkudlarkiem.

Rok szkolny 2014/2015

Realizujemy kolejne wychowawcze zadania i poznajemy ciekawych ludzi, rozmawiamy o pasjach, poświęceniu i sławnych mieszkańcach naszego regionu. Z inicjatywy uczniów zapraszamy do szkoły żużlowców klubu Unia Leszno.

Rok szkolny 2015/2016

Wszyscy, a więc uczniowie, nauczyciele, rodzice i pracownicy szkoły przystąpili do realizacji projektu „Wybieramy Patrona Szkoły”:

• powstał regulamin wyborów,
  • opracowano harmonogram działań,
  • ustalono trójetapowy plan wyborów (wybory w klasach, na poziomach edukacyjnych, ogólnoszkolne).

Kandydatów na patrona zgłaszały zespoły klasowe, nauczycielskie, pracownicy administracji i obsługi, rodzice i społeczność lokalna.

Ostatecznie w grudniu 2015 roku powstała lista kandydatów na patrona szkoły. Kandydatem uczniów gimnazjum została Agata Mróz - Olszewska, uczniów szkoły podstawowej Arkady Fiedler, nauczycieli Arkady Fiedler, pracowników administracji i obsługi Alfred Smoczyk, rodziców papież Jan Paweł II.

Od lutego do kwietnia 2016 roku podjęto szereg działań wychowawczych i zaprezentowano kandydatów poprzez:

• przygotowanie plakatów informacyjnych, gazetek, prelekcji, lekcji wychowawczych, a w ostatnim etapie przed ogólnoszkolnymi wyborami zrealizowano zadanie pod tytułem „Dzień z wybranym kandydatem” mające na celu przybliżenie postaci wybranych kandydatów.

Dzień z papieżem Janem Pawłem II - 11. 04. 2016 r.

Dzień z Alfredem Smoczykiem - 13.04.2016 r.

Dzień z Agatą Mróz - Olszewską - 21.04.2016 r.

Dzień z Arkadym Fiedlerem - 25.04.2016 r.

27 kwietnia 2016 roku odbyły się ogólnoszkolne wybory patrona szkoły. W drodze tajnych, równych, bezpośrednich, powszechnych i większościowych wyborów wyłoniony został patron. W wyniku tego głosowania większością głosów na patrona Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Starej Przysiece Drugiej wybrany został Arkady Fiedler.

W ostatnim etapie naszego projektu „Poznajemy Patrona szkoły” i realizujemy zadania:

• wycieczkę do Muzeum Arkadego Fiedlera w Puszczykowie,
  • fotoreportaż z wycieczki,
  • konkurs plastyczny dla klas 1-3 Szkoły Filialnej w Wonieściu oraz 4 – 6 i 1 – 3 gimnazjum pod tytułem „Portret Arkadego Fiedlera”,

A podczas festynu przygotowano:

• salę patrona, a w niej: projekcja filmu o Arkadym Fiedlerze, wystawa książek z motylami, wystawa prac plastycznych, najlepszych prac konkursowych „Portret Arkadego Fiedlera”, prezentacja multimedialna – „Życie, twórczość, podróże”, czytanie fragmentów książek, słuchanie nagrań z audiobooków.
  • wizytę „Tajemniczego gościa”,
  • pamiątkową wkładkę do gazetki szkolnej.

Ostatnim krokiem było sformułowanie wniosku z odpowiednim uzasadnieniem do organu prowadzącego.

Uzasadnienie wyboru

Arkady Fiedler, człowiek z pasją, który wytrwale realizuje swoje cele i marzenia, walczy z przeciwnościami losu, z szacunkiem traktuje wartości innych kultur, odmalowuje słowami piękno przyrody i ludzi, z którymi nawiązuje przyjaźnie, potrafi żyć i współdziałać, dlatego może być wzorem do naśladowania dla dzieci i młodzieży, do wychowania ich w duchu ciekawości poznawczej, w wytrwałości w dążeniu do celu, realizacji marzeń, rozwijaniu pasji i wytyczaniu drogi do wartościowego życia.

Dlatego właśnie na patrona wybraliśmy Arkadego Fiedlera!