W sobotę 19 października grupa 38 uczniów pod opieką pań: M. Gąsiorowskiej, D. Kowalczyk, M. Ratajczak i K. Główczak uczestniczyła w pieszym rajdzie zorganizowanym przez PTTK. Po przejściu około 5 km trasy, która biegła przez Starą Przysiekę Pierwszą, fragmentami polnej drogi w kierunku Nielęgowa oraz czarnym szlakiem przez las dotarliśmy do celu rajdu. Meta znajdowała się na boisku naszej szkoły.
W środę, 16 października 2013r., w samo południe, ponad 40 uczniów naszej Szkoły dołączyło do ogólnopolskiej akcji bicia rekordu jednoczesnego udzielania pierwszej pomocy. Nieprzerwanie przez 30 minut uczniowie klasy trzeciej Szkoły Podstawowej oraz klas drugich Gimnazjum, na pięciu fantomach, prowadzili resuscytację, czyli wdechy i uciski ratownicze. Nad przebiegiem akcji w szkole czuwali nauczyciele: M. Gąsiorowska, E. Kramer- Cholewińska, M. A. Stróżyńska, B. Zandecki i G. Szymkowiak.
Grażyna Szymkowiak
Zgodnie z tradycją naszej szkoły 14 października jest dniem „Otrzęsin" klas pierwszych gimnazjum oraz pasowania na uczniów najmłodszych.
Dzień Edukacji Narodowej to święto nauczycieli, uczniów i wszystkich osób na co dzień związanych z edukacją. Dlatego też 14 października 2013 r. zebrali się oni w sali gimnastycznej Samorządowego Gimnazjum i Szkoły Podstawowej w Starej Przysiece Drugiej.
Dyrektor p. Paweł Szymkowiak życzył wszystkim uczestniczącym w spotkaniu wielu sukcesów w roku szkolnym 2013/2014. Wręczył również nagrody wyróżniającym się pedagogom i pracownikom szkoły. Przewodnicząca Rady Rodziców p. Agnieszka Przygodzka na ręce Dyrektora Szkoły przekazała bukiet kwiatów oraz słowa uznania dla całego grona pedagogicznego.
W tym szczególnym dniu uczniowie nie zapomnieli o swoich nauczycielach i pracownikach szkoły, którym podziękowali za trud codziennej pracy. Wszystkich obdarowano kwiatem wrzosu.
Marlena Maria Stróżyńska
Uczniowie klas trzecich mają w tym roku możliwość skorzystania z programu nauki języka angielskiego, który skierowany jest do młodzieży szkół gimnazjalnych na terenach wiejskich.
Nie wszyscy uczestniczą w tych zajęciach, bo nie są one obowiązkowe; to sami uczniowie podejmują decyzję o udziale w nich. Młodzież podzielona jest na grupy zaawansowania wynikające ze stopnia znajomości języka angielskiego. Najlepsze w tym wszystkim jest to, że nauka jest darmowa, a robienie klasówek, zadawanie prac domowych, odpytywanie czy stawianie ocen jest zabronione.
Wydaje się nam, że warto chodzić na takie zajęcia, bo można się czegoś nauczyć. Miałyśmy już kilka takich lekcji; bardzo nam się one podobały. Czekamy na więcej.
Patrycja Maćkowiak
W piątek 27 września uczniowie klas 1-3 gimnazjum kolejny raz wyruszyli na „Noc Naukowców" do Poznania. W tym roku niezwykłe spotkanie z nauką przeżyliśmy razem z pracownikami Politechniki Poznańskiej. Jedna z naszych grup uczestniczyła w uroczystym otwarciu „Nocy Naukowców" z udziałem przedstawicieli wszystkich uczelni poznańskich, organizujących tę imprezę. Młodzi naukowcy z naszej szkoły mieli możliwość obserwowania pokazów: „Alkogogle", „Motocykl dziadka", „Mały inżynier" oraz „Stymulator zderzeń - działanie pasów bezpieczeństwa". Obserwowaliśmy również pokaz muzyczno-fizyczny „Fizyka Music Show", w czasie którego dowiedzieliśmy się, czym jest dźwięk, z czego możemy zrobić bęben, jak „śpiewa" rura i jak ujrzeć dźwięk. Wielu z nas kolejny raz sprawdziło swoją wiedzę o Unii Europejskiej. Na zakończenie naszej przygody, mimo deszczowej pogody, przeżyliśmy magiczne chwile w czasie widowiska poświęconego wędrówce po krainie wulkanów i lodu „Chemia Open Air".
Pełni wrażeń czekamy na kolejną „Noc Naukowców".
Magdalena Szczepaniak - Krupa
„ODKRYWAMY CZYSTĄ SZKOŁĘ" to hasło tegorocznej akcji Sprzątania Świata. W naszej szkole trwała ona od 16 do 20 września.
W sobotę 7 września grupa 12 uczennic - pod opieką pań: D. Kowalczyk, K. Główczak i M. Gąsiorowskiej - aktywnie spędziła swój wolny czas, uczestnicząc w XXXVI Rajdzie Kolarskim im. Dezyderego Chłapowskiego z metą w Turwi.
Piękna pogoda zachęcała do ruchu na świeżym powietrzu - wszystkie dziewczyny bez problemów pokonały trasę prawie 40 kilometrów.
Po drodze zwiedziliśmy ruiny kościoła św. Marcina w Gryżynie, a w Turwi mieliśmy możliwość podziwiania wnętrza pałacu należącego niegdyś do generała Chłapowskiego. Dowiedzieliśmy się także wielu ciekawostek dotyczących życia dawnego właściciela zabytku.
Na mecie rajdu czekała na nas tradycyjna grochówka. Każdy uczestnik otrzymał również znaczek rajdowy oraz mógł wziąć udział w przygotowanych konkursach rekreacyjno – sportowych.
Maria Gąsiorowska