20 października już po raz 47 kościański oddział PTTK zorganizował rajd Kościańska Jesień nad Obrą z metą w Nietążkowie. Nasza szkoła skorzystała z zaproszenia i pod opieką p. M. Ratajczak, p. D. Kowalczyk i p. M. Gąsiorowskiej grupa  uczniów przemierzyła pieszo trasę długości ok. 6 km z Sierpowa do Nietążkowa. Wędrowaliśmy malowniczą trasą prowadzącą przez pola i las, a sobotnia pogoda była obrazem prawdziwej „złotej polskiej jesieni”. Na mecie rajdu czekała na nas tradycyjna grochówka. Każdy uczestnik rajdu otrzymał pamiątkowy znaczek rajdowy oraz mógł wziąć udział w przygotowanych konkursach sportowo – rekreacyjnych.

Maria Gąsiorowska

 

 

1.200001 1.200002 1.200008

1.200008 1.200010

          Tegoroczne wybory do Rad Samorządów Uczniowskich Szkoły Podstawowej i Samorządowego Gimnazjum w Starej Przysiece Drugiej odbyły się 11 października 2012 roku. W wyborach wzięli udział uczniowie klas 3 – 6 szkoły podstawowej oraz 1 – 3 gimnazjum. Nowo wybrany Samorząd Uczniowski Szkoły Podstawowej zrealizował już pierwsze zadanie, zaangażował się w organizację uroczystości pasowania uczniów klasy pierwszej i Święto Edukacji Narodowej. Przed nową Radą SUSP praca nad planowaniem działań, a następnie ich realizacją. Dla nowo wybranej Rady SU Gimnazjum jednym z pierwszych zadań było włączenie się w przygotowanie Otrzęsin klas 1 gimnazjum oraz Dnia Edukacji Narodowej. Obecnie trwają prace nad planem pracy na nowy rok szkolny oraz powołaniem sekcji samorządu.Nowy skład obu rad w zakładce Samorząd Uczniowski.

 

 

Obraz 002 Obraz 007 Obraz 014

Czytaj więcej...

          Zgodnie ze szkolną tradycją 15 października odbyły się w naszej szkole „Otrzęsiny” klas pierwszych gimnazjum pod hasłem „W krainie Smerfów” oraz uroczystość pasowania pierwszoklasistów szkoły podstawowej.

 Obraz 115  

Czytaj więcej...

          15 października 2012 r. w sali gimnastycznej odbyły się „otrzęsiny" klas I gimnazjum oraz pasowanie na uczniów pierwszaków ze szkoły podstawowej. Pomiędzy tymi imprezami w sali zgromadzili się wszyscy nauczyciele, pracownicy szkoły, uczniowie oraz rodzice. Dyrektor Szkoły  złożył życzenia z okazji Dnia Edukacji Narodowej oraz wręczył nagrody wyróżnionym nauczycielom i pracownikom szkoły. Głos zabrała również przewodnicząca Rady Rodziców, która na ręce Dyrektora złożyła symboliczny bukiet kwiatów wraz z życzeniami dla całego grona pedagogicznego. W imieniu uczniów wystąpiła – przewodnicząca samorządu szkolnego gimnazjum, która także życzyła wszystkim pracownikom sukcesów w dalszej pracy.

Miłym akcentem spotkania były upominki od uczniów w formie małego kaktusika i słoneczka z wypisanymi życzeniami, które otrzymał każdy z nauczycieli i pracowników.  Podczas spotkania Dyrektor przedstawił także uczniów, którzy weszli  w skład nowych samorządów szkoły podstawowej i gimnazjum.

          4 października 2012r. uczniowie Szkoły Podstawowej i Samorządowego Gimnazjum bawili się na zorganizowanej w sali gimnastycznej dyskotece. Organizatorami imprezy były klasy: Vb i VI. Do tańca przygrywał DJ Mateusz Ciorga - absolwent szkoły. Wszyscy świetnie się bawili, a w chwilach zmęczenia - jak zwykle - mogli odpocząć i posilić się w przygotowanej na korytarzu szkolnym kawiarence. Oferowane tam smakołyki cieszyły się wielkim powodzeniem. Dyskoteka udała się. Uczestnicy zadowoleni wracali do domów i z pewnością już czekają na następną dyskotekę.

 

 

Obraz 005 Obraz 014

 

Obraz 015 Obraz 016 Obraz 019 

 

 

 

Marlena Maria Stróżyńska

          W miniony piątek, 28 września 2012r. grupa uczniów klas 1-3 Samorządowego Gimnazjum w Starej Przysiece Drugiej wyruszyła po raz drugi do Poznania na „Noc Naukowców”. Gimnazjaliści mogli zobaczyć jak fascynującymi dziedzinami nauki mogą być chemia, fizyka, biologia czy informatyka. Spotkanie ze światem nauki rozpoczęło się od Centrum Sieciowo- Komputerowego w Instytucie Chemii Bioorganicznej PAN, gdzie młodzież miała możliwość udziału w pokazach: „Szybko tak poznać dziedziczenia szlak”, „System automatycznego rozpoznawania mowy polskiej”, „Roślinne kultury komórkowe i tkankowe - narzędzia w rękach biotechnologa”. Ponadto uczniowie mogli sprawdzić swoją wiedzę w konkursie o Unii Europejskiej. Drugim punktem wyprawy była Politechnika Poznańska, gdzie młodzież miała możliwość udziału w pokazach „Chemia Open Air” oraz „Fizyka Aqua Show” – podczas tego ostatniego można było dowiedzieć się m.in. jak zbudować okręt podwodny, jak zrobić ciekłego jeża i odkryć piękno zaklęte w kropli wody. Opiekę nad uczniami podczas wyjazdu sprawowały nauczycielki: p. Małgorzata Pawłowska- Górna, p. Magdalena Jąder, p. Magdalena Szczepaniak- Krupa oraz p. Lidia Jankowska. Mimo zmęczenia i późnego powrotu czekamy na kolejną „Noc Naukowców”.

 

 Sfff sfff 1 sfff 2   

 

  

Lidia Jankowska

          „Kocham, lubię, szanuję - nie śmiecę” to główne hasło tegorocznego Sprzątania Świata. W naszej szkole akcja ta odbyła się po lekcjach, w piątek 14.09.2012 r. Głównym celem naszej akcji było sprawdzenie stanu czystości naszych miejscowości oraz dostrzeganie znaczenia przyrody w życiu człowieka. Spotkaliśmy się na zajęciach terenowych w czterech miejscowościach: w Wonieściu, Jezierzycach, Starej Przysiece Drugiej oraz Przysiece Polskiej. Uczniowie mieli do wykonania następujące zadania: „W poszukiwaniu dzikich wysypisk śmieci” - opracowanie raportu na temat stanu czystości okolicy; przygotowanie plakatów przedstawiających, za co lubimy, za co kochamy przyrodę i jak możemy ją szanować. Przeprowadzono też indywidualny konkurs fotograficzny na temat „Kocham, lubię, szanuję - nie śmiecę”. W akcji wzięło udział wielu chętnych uczniów. Najliczniej dopisali uczniowie z okolic Wonieścia i Przysieki Polskiej. W piątkowe przedpołudnie uczniowie klas 0-III rozmawiali  o zagrożeniu, jakie niosą dzikie wysypiska śmieci, zastanawiali się nad własną rolą w ochronie zasobów przyrody,  następnie wykonali plakat i ułożyli hasło interpretujące myśl przewodnią tegorocznej akcji. Plakaty wyeksponowane zostały na korytarzu szkolnym. Mamy nadzieję, że tegoroczne hasło będzie aktualne przez cały rok.

 

Obraz 001 Obraz 252

 

Magdalena Szczepaniak-Krupa

Grażyna Szymkowiak 

          10 września 2012 roku grupa 30 uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum stanęła na starcie XVIV Biegu Olimpijskiego w Racocie.  Jak zwykle nie było podziału na kategorie wiekowe, bo zwycięzcami byli wszyscy, którzy pokonali swoje słabości i dotarli do mety. Każdy uczestnik biegu otrzymał pamiątkowy dyplom i okolicznościowy folder. Jako szkoła, wylosowaliśmy ogromny puchar ufundowany przez marszałka Sejmu Ewę Kopacz. Więcej zdjęć w galerii: Bieg Olimpijski w Racocie.

 

DSCF0937 Zmieniony rozmiar DSCF0948 Zmieniony rozmiar DSCF0953 Zmieniony rozmiar

 

          W piątek 14.09.12 r. uczniowie klas 1a i 1b gimnazjum gościli w Regionalnym Muzeum im. dr Henryka Florkowskiego w Kościanie. Obejrzeli oni pięć różnych tematycznie ekspozycji, m.in. „Kościaniacy na frontach wojen światowych” oraz wystawę fotografii Adama Bujaka. Każdy znalazł  tam  coś, co go zaciekawiło, a pan przewodnik sprawił, że „muzealna” lekcja nie była nudna.

 

 

DSCF0868 Zmieniony rozmiar DSCF0871 Zmieniony rozmiar DSCF0872 Zmieniony rozmiar

więcej zdjęć w galerii: Z wizytą w Regionalnym Muzeum w Kościanie... 

 

Mariola Frąszczak

 

Uroczyście zainaugurowano nowy rok szkolny 2012/2013 w Samorządowym Gimnazjum i Szkole Podstawowej w Starej Przysiece Drugiej.

r3

Czytaj więcej...