W piątek 23 września grupa gimnazjalistów pod opieką nauczycielek wyjechała do Poznania na spotkanie z nauką. Noc naukowców to jedyna taka noc w całej Europie. Już po raz piąty odbyła się w Poznaniu. Nasi uczniowie brali udział w imprezach popularno-naukowych. Naszą przygodę rozpoczęliśmy od Centrum Superkomputerowo-sieciowego,  Instytucie Chemii Bioorganicznej PAN.

100 0875

Braliśmy udział w pokazach takich jak: „Łowca kryształów”, „Czy rośliny i bakterie potrafią się ze sobą dogadać”, „Daj się opromienić”, łamaliśmy swój kod genetyczny, izolowaliśmy DNA z cebuli, graliśmy w genomową ruletkę. Niektórzy z nas mieli okazję wzięcia udziału w nagraniu studyjnego programu telewizyjnego. Ponadto widzieliśmy najlepsze komputery w Wielkopolsce. Na zakończenie uczestniczyliśmy w pokazie doświadczeń chemicznych pt: „Chcesz na starość być ślepy i głuchy zapraszamy na chemiczne wybuchy”. Każdy z nas znalazł coś ciekawego, pełni wrażeń wyruszyliśmy na kolejne przygody.  Uczniowie klas 2 i 3B z wyruszyli na Uniwersytet Przyrodniczy natomiast uczniowie klas 1B i 3 A na Wydział Biologii UAM. Mieliśmy okazję zobaczyć stawonogi żyjące w otoczeniu człowieka, a niektórzy trzymali na dłoni ogromnego karaczana madagarskiego. Ponadto mogliśmy zobaczyć wiele interesujących wystaw np. „Chemia od kuchni”, „Żywność smaczna pachnąca” czy „Owady przydatne w wykrywaniu i dowodzeniu okoliczności spraw karnych.
Zadowoleni, zachwyceni nauką i zmęczeni późnym wieczorem wróciliśmy do domów. Nie możemy już doczekać się kolejnej NOCY NAUKOWCÓW. Zdjęcia w galerii: Noc naukowców