14 marca obchodziliśmy Dzień Matematyki, który w tym roku poświęcony był kryptografii, czyli dziedzinie wiedzy o przekazywaniu informacji w sposób zabezpieczony przed niepowołanym dostępem. Jest ona niemal tak stara, jak nasza cywilizacja, a dziś rozwija się w sposób niezwykle dynamiczny.

DSC08732aIMG 5319aIMG 5323aDSC08736a

Od bezpieczeństwa ważnych informacji zależały wielokrotnie losy całych państw i  narodów. O rozstrzygnięciach wielkich bitew często decydowały inteligencja i  determinacja osób, które potrafiły odpowiednio skutecznie szyfrować bądź też deszyfrować tajne wiadomości.

Uczniowie naszej szkoły wcielili się w rolę tajnych agentów i  szpiegów, których zadaniem było odczytanie zaszyfrowanej wiadomości i  rozwiązanie łamigłówek matematycznych. Dzień przepełniony był wieloma zabawami matematycznymi, które miały na celu pokazać, że matematyka może być przyjemna i  dawać radość.

Joanna Poprawiak
Joanna Banaszak
Magdalena Jąder-Cwojdzińska