Dnia 22 lutego br. w Zespole Szkół Odzieżowych im. Wł. Reymonta w Poznaniu odbył się I pisemny etap XI edycji Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy o Regionie „Moja Wielkopolska”. Przystąpili do niego uczniowie ze szkół podstawowych z terenu Wielkopolski. Do II etapu zakwalifikowało się 20 najlepszych osób.

IMG 20190426 085711a

Finał, czyli II etap konkursu, odbywał się 25 i 26 kwietnia w Ośrodku Edukacji Przyrodniczej w Lądzie. Zadaniem uczestników było opracowanie i zaprezentowanie komisji konkursowej trasy wycieczki po regionie. Prezentowałam projekt jednodniowej wycieczki szkolnej pt.: „Obrzędy Wielkiej Nocy na terenie Parku Krajobrazowego im. Dezyderego Chłapowskiego”. Po przedstawieniu projektów zwiedziliśmy Klasztor Cystersów oraz wzięliśmy udział w Queście dotyczącym Lądu.

IMG 20190425 170333a   IMG 20190425 171335a

Pierwszy dzień zakończył się ogniskiem będącym okazją do wspólnego poznania się oraz śpiewania piosenek harcerskich i nie tylko. Drugiego dnia, po ogłoszeniu wyników, uczestniczyliśmy w wycieczce po Powidzkim Parku Krajobrazowym. Mieliśmy okazję zobaczyć przejście graniczne między dawnym zaborem pruskim a rosyjskim, dowiedzieć się o uzbrojeniu wojów Mieszka I. Niezwykle ciekawe było odwiedzenie Izby Pamięci Wsi, Młynarstwa i Rolnictwa w Budzisławiu Kościelnym, gdzie poszerzyliśmy swoją wiedzę o życiu na wsi w czasach zaborów; widzieliśmy między innymi gofrownicę z tamtych czasów oraz zobaczyliśmy od środka wiatrak pochodzący z okolic Kościana. Punktem kulminacyjnym naszej wycieczki było największe jezioro województwa wielkopolskiego - Jezioro Powidzkie. Na jego brzegu usłyszeliśmy ciekawostki o rybach żyjących w jeziorze.
Konkurs był dla mnie nie tylko okazją do poszerzenia swojej wiedzy, ale również poznania wielu interesujących ludzi z całej Wielkopolski oraz niezwykłym doświadczeniem.

Joanna Licha
Fotografia: Katarzyna Główczak