30 listopada przypadają andrzejki. Tego dnia świętują wszyscy chłopcy i mężczyźni noszący imię Andrzej. Wiadomo od dawna, że w wieczór andrzejkowy wróżono sobie, co stanie się w przyszłości.

Lanie wosku przez dziurkę od kluczaUstawianie bucikówWspólne zdjęcie z czarodziejką

W poniedziałek 30 listopada w oddziale przedszkolnym, w grupie najmłodszych dzieci także poznawano zwyczaje andrzejkowe. Dzieci obejrzały prezentację poświęconą tej tradycji. Potem przedszkole odwiedziła tajemnicza czarodziejka, która wprowadziła wszystkich w świat wróżb. Przedszkolacy przekłuwali serduszka z imionami, ustawiali buciki, dmuchali papierową łódeczkę na wodzie, a także lali wosk przez dziurkę od klucza. Chyba najwięcej radości sprawiło lanie wosku, a potem oglądanie cieni na oświetlonej ścianie.

Kamila Czamańska

Andrzejki online

W poniedziałek 30 listopada w czasie zajęć dodatkowych online uczniowie klasy 3W obchodzili andrzejki.

Antoni Kujawa, Piotr i Maryna Kubiak, Oliwia Adam i Julia Kubiak podczas wróżb andrzejkowychBorys Lorek, Nikola Kubiak, Bartek Boś, Stanisław Kaźmierczak w trakcie wróżb andrzejkowychMilena Prałat, Filip Waszak, Nikodem Lech, Patryk Wilczkowiak w trakcie wróżb andrzejkowych

Wszyscy obejrzeli prezentację, z której dowiedzieli się, kim był św. Andrzej, skąd pochodzi tradycja magicznego wieczoru, od kiedy obchodzi się go w naszym kraju. Przypomnieli sobie, jakie znają wróżby i jakie jest ich znaczenie. Opowiadając o wróżbach, przeglądali zdjęcia klasowych andrzejek z ubiegłych lat, które zostały udostępnione w stworzonej galerii. Później oddali się „andrzejkowemu szaleństwu” – w tym roku wróżby były nietypowe, bo interaktywne. O swojej przyszłości uczniowie dowiadywali się z wirtualnych kart, kół fortuny i magicznych pudełek. Zabawa dostarczyła uczniom wiele radości. Niektórzy po zajęciach kontynuowali andrzejki w domach, zachęcając do tradycyjnych wróżb rodzeństwo i rodziców.

Wróżby andrzejkowe online wordwall

Renata Frąckowiak