„Budowanie dobrych więzi z dzieckiem to podstawa udanego rodzicielstwa”

rodzinaBycie rodzicem to duże wyzwanie. My, dorośli często pochłonięci jesteśmy trudami dnia codziennego: praca, obowiązki domowe, ciągły pospiech, pomoc dzieciom w lekcjach – te i wiele innych, życiowych sytuacji może spowodować, że zapominamy o budowaniu więzi i dobrych relacji z dziećmi. Warto się nad tymi relacjami zastanowić, ponieważ to właśnie one budują w najmłodszych poczucie własnej wartości. To zaś z pewnością zaprocentuje w czasie dorastania oraz w dorosłym życiu naszych dzieci.

Teoretycznie sprawa relacji i więzi z dzieckiem jest prosta. Mówią, że „wystarczy kochać”. I z pewnością każdy rodzic kocha swoje dziecko i chce dla niego jak najlepiej, ale zdarza się czasem, że o tym zapominamy. Należy pamiętać, że na dobre zmiany w naszych relacjach nigdy nie jest za późno. Dlatego w celu nawiązania lub odbudowania nici porozumienia oraz stworzenie niesamowitej i niepowtarzalnej więzi „rodzic-dziecko” polecam kilka sprawdzonych sposobów. Aby była silna i procentowała w przyszłości, warto znaleźć dla dziecka CZAS, np. podczas wspólnej nauki, zabawy, wypełniania obowiązków domowych czy podróży. Drugim ważnym aspektem budowania relacji jest ROZMOWA (I nie chodzi o pytanie dziecka: „Co w szkole?”, „Co masz zadane? ” itp.) I na rozmowie chciałabym się skupić…

Jak rozmawiać z dzieckiem – 8 rad.

1. Zadbaj o atmosferę. Staraj się rozmawiać z dzieckiem bez włączonego telewizora, radia i bez telefonu w ręce. Rozmawiaj bez pośpiechu
w dyskretnym i bezpiecznym miejscu, w którym każdy będzie czuł się dobrze.
2. Aktywnie słuchaj. Pamiętaj o okazywaniu zainteresowania i koncentruj się na tym, co mówi Twoje dziecko. Aktywnie słuchać, to dać poczucie dziecku, że jest ono ważne i to, co mówi, też jest dla nas istotne.
3. Bądź empatyczny. Każdy wiek rządzi się własnymi prawami i własnymi „bolączkami”. To, co dla dziecka w szkole podstawowej jest problemem (np. zgubienie ulubionej zabawki czy kłótnia z koleżanką lub kolegą), dla dorosłego może okazać się sprawą błahą, banalną, ale nie można jej lekceważyć
4. Skoncentruj się na tonie swojego głosu. Warto mówić spokojnie, bez krzyku, który spowoduje, że dziecko zamknie się w sobie zamiast porozmawiać z Tobą. Sprawdź, czy ton Twojego głos nie sprawia, iż dziecko poczuje, że lekceważysz jego problem.
5. Zwróć uwagę na mowę swojego ciała. Dzieci intuicyjnie i doskonale potrafią czytać mowę ciała i od razu wyczują, że nie mamy ochoty na rozmowę. Pamiętaj, by utrzymywać kontakt wzrokowy i mieć otwartą pozycję ciała.
6. Pochwal. Pamiętaj jednak, że pochwała musi być autentyczna. Zazwyczaj zauważamy błędy naszych dzieci i głośno o nich mówimy. Natomiast gdy dziecko zrobi coś dobrego, trudniej jest to docenić.
7. Cudowne środki. Mów i pokazuj, że kochasz, przytulaj, całuj, proponuj zabawy, które wymagają kontaktu fizycznego; jedzcie razem chociaż jeden posiłek dziennie; akceptuj wszystkie emocje dziecka; licz się z jego zdaniem.
8. „Zasada trzech minut”. Zasada ta polega na tym, żeby reagować na widok dziecka z takim entuzjazmem i radością, z jaką reagujesz na widok bliskiej, ale dawno niewidzianej osoby. Pozwól na siebie wskoczyć albo pochyl się nad dzieckiem, żeby złapać z nim kontakt wzrokowy, pocałuj je i przytul. Odłóż na trzy minuty telefon, swoją pracę. Pamiętaj, że ta chwila jest tylko dla Was.

Mam nadzieję, że zaproponowane porady wykorzystacie Państwo w praktyce, a Wasze rozmowy z dzieckiem będą bardziej wartościowe. A „efektem ubocznym” będą silniejsze i głębsze więzi rodzinne.

ZAPROSZENIE DO UDZIAŁU W AKCJI „MOJA RODZINA MOJĄ SIŁĄ”

Chciałabym Rodziców i Dzieci zachęcić do pokazania naszej społeczności, jak dbają o swoje więzi i relacje rodzinne na co dzień. Wiem, że wielu z Was to robi: uprawiacie sport wspólnie z dziećmi, gracie w „planszówki”, gotujecie, podróżujecie…

Proszę chętnych Rodziców i Dzieci do przesłania fotografii ukazującej, jak dbacie o więzi rodzinne. (Jedno dziecko - jedno zdjęcie, które musi być podpisane. Proszę również o wyrażenie zgody na publikację zdjęcia na stronie szkoły.)

ZDJĘCIA W FORMIE ELEKTRONICZNEJ NALEŻY PRZESŁAĆ NA ADRES MAILOWY
m.bosy@szkola-przysieka.pl lub na czacie, na platformie Teams do p. Marty Bosy (do 10 lutego 2021 r.)

Marta Bosy, pedagog szkolny