W dniach od 25.01. do 01.02.2021 uczniowie klas 4-8 uczestniczyli w szkolnych obchodach rocznicy Powstania Wielkopolskiego.
Podczas lekcji historii dzieci zapoznały się z przyczynami, przebiegiem i skutkami powstania; pani Ilona Konieczna zaproponowała wirtualny spacer po muzeum Powstania Wielkopolskiego i udział w grze - zwiedzamy muzeum. W ramach akcji Samorządu Województwa Wielkopolskiego #MALIPOWSTAŃCY na 102 uczniowie wykonali czapkę – wielkopolską rogatywkę, którą nosili powstańcy.

Pomnik upamiętniający 70. rocznicę wymarszu Śmigielskiej Kompanii Powstańczej do walk o wyzwolenie Wielkopolski. Zdjęcie wykonała Katarzyna Tomaszyk z kl. 4b Prace wyróżnione w konkursie plastycznym Flaga Powstania Wielkopolskiego Zdjęcie przedstawiające miejsce pamięci ku czci bohaterów poległych za wolność Ojczyzny w Kościanie wykonane przez Wiktorię Galus z kl. 8a

Na lekcjach wychowawczych słuchano Marsylianki Wielkopolskiej i udano się na wirtualną wycieczkę szlakiem powstania, podczas której odwiedzono miejsca pamięci poświęcone powstańcom.
Dużym zainteresowaniem cieszyły się konkursy przygotowane dla uczniów. Pierwszy z nich sprawdzał wiedzę na temat powstania. Wiadomości na ten temat najlepiej opanowali uczniowie z klasy 4b: Bartek Andrzejewski i Marta Frąckowiak. W kolejnym konkursie można było wykazać się umiejętnościami plastycznymi, przygotowując flagę powstania. Kreatywność uczestników konkursu w wyborze techniki wykonania prac była tak duża, że komisja miała nie lada problem z wyłonieniem zwycięzcy. Ostatecznie na I miejscu uplasowała się Aleksandra Dłużak z klasy 6a. Uczniowie rywalizowali również w konkursie fotograficznym, który polegał na odwiedzeniu i sfotografowaniu wybranego miejsca pamięci poświęconego powstańcom wielkopolskim. Nadesłano wiele ciekawych zdjęć, a najlepszym fotografem okazał się Szymon Spychała z klasy 4b.

Mogiła Powstańców Wielkopolskich na cmentarzu w Osiecznej. Zdjęcie wykonane przez Kacpra Kurasińskigo z kl. 4b Pomnik poświęcony Powstańcom Wielkopolskim w Rawiczu. Zdjęcie autorstwa Szymona Spychały z kl.4b  Pomnik upamiętniający Powstańców Wielkopolskich w Lesznie. Zdjęcie wykonane przez Zuzannę Żurek z kl. 8a Zdjęcie przedstawiające miejsce pamięci ku czci ofiar Powstania Wielkopolskiego w Czerwonej Wsi autorstwa Mateusza Krauze z kl.4b.

Uczniowie mogli również poznać ciekawostki związane z powstaniem, odwiedzając zespół biblioteki szkolnej na platformie Teams, gdzie pani Marlena Anna Stróżyńska umieściła linki do interesujących filmów związanych tematycznie z obchodzoną uroczystością.
Bardzo dziękujemy wszystkim uczniom za zaangażowanie i wspólne upamiętnienie tak ważnego wydarzenia, jakim było Powstanie Wielkopolskie.

Bernadeta Bartkowiak

Marlena Anna Stróżyńska