Każdy powinien odnaleźć w sobie jakiś talent lub pasję, ponieważ pobudzają one nasze zmysły, wyzwalają pozytywne emocje, często stają się sensem życia. Osoby realizujące swoje pasje są twórcze, kreatywne i bardzo aktywne.

Dzień Talentów i Pasji w roku szkolnym 2020 2021

Mówiąc o talencie, często mamy na myśli jakieś szczególne i wybitne zdolności, np. muzyczne, plastyczne czy sportowe. Natomiast naukowcy Instytutu Gallupa stworzyli definicję talentu, która brzmi: „Talent to wrodzony i powtarzalny sposób myślenia, odczuwania, reagowania, który może być produktywnie zastosowany.” To może oznaczać, że każdy z nas ma jakiś talent od urodzenia, ale czasami potrzebuje czasu, żeby go odkryć. Niektórzy ujawniają swój talent już w wieku 3 czy 10 lat, ale są osoby, które poszukują go znacznie dużej i odkrywają w wieku 30 lat lub… dopiero na emeryturze. Tak naprawdę nie jest ważne kiedy, ważne, że chcemy się rozwijać.
Niekoniecznie trzeba być wybitnym pianistą czy naukowcem, bo talenty i pasje mogą być różnorodne. Można być utalentowanym fryzjerem, krawcem czy tworzyć cukiernicze dzieła sztuki. Najważniejsze, aby nieustannie się rozwijać w danej dziedzinie. Wtedy będziemy odnosić sukcesy oraz poczujemy, że jesteśmy ważni i potrzebni. A nasze życie nabierze sensu.
Dlatego jako szkoła chcemy pomóc w odnajdowaniu pasji i talentów naszym uczniom, organizując „Dzień Talentów i Pasji”. W związku z sytuacją pandemiczną poznajemy i prezentujemy je przez cały miesiąc. Od drugiego tygodnia marca obserwowaliśmy pasje i talenty sportowo-taneczno-aktorskie. Chętni uczniowie z klas 4 – 8 przesyłali filmy prezentujące ich zainteresowania; następnie pani Marta Bosy (odpowiedzialna za tę część) przygotowała dwuczęściową prezentację, którą uczniowie i wychowawcy wszystkich klas mogli podziwiać na lekcjach wychowawczych. Kolejny tydzień marca upłynął pod znakiem talentów plastycznych i literackich.

Plakat prezentujący pasje i talenty uczniów część 1Plakat prezentujący pasje i talenty uczniów część 2Plakat prezentujący pasje i talenty uczniów część 3Plakat prezentujący pasje i talenty uczniów część 4

Swoje pasje i talenty zaprezentowali: Julia Szafarz z klasy 8a – taniec; Błażej Wojciechowski z klasy 4a – pasja związana z samochodami; Martyna Kubiak z klasy 4b – jazda konna; Bartek Nowak z klasy 7a –bieganie; Dominik Szczerbal z klasy 4b - piłka nożna, Aleksandra Machowiak z klasy 8b – piłka nożna; Hubert Grzybowski z klasy 4b – gra w bilard; Benedykt Tic z klasy 7a – piłka nożna oraz bieganie; Szymon Spychała z klasy 4b – piłka nożna i taniec; Martyna Górna z klasy 8a – mażoretki; Bartek Andrzejewski z klasy 4b – piłka nożna; Konrad Skrzypczak z klasy 7a – akrobacje na rowerze; Szymon Sikora - Tulikowski z klasy 4b – aktorstwo; Kacper Mielcarek z klasy 4b – piłka nożna; Julia Mituła z klasy 6a – taniec i akrobatyka; Gabriel Juszczak z klasy 6b – piłka nożna; Stanisław Szymański z klasy 4b – jazda kładem i pływanie.
Wszystkim uczniom gratulujemy pasji i talentów. Jesteście wzorem do naśladowania i inspiracją dla innych. BRAWO!!!

Marta Bosy

Nasze pasje i talenty

W marcu w naszej szkole zorganizowano „Dzień pasji i talentów.” Niestety, nie mogliśmy spotkać się wszyscy razem. W zamian za to starsi uczniowie przygotowali filmiki, na których zaprezentowali swoje zainteresowania. Młodsi uczniowie, którzy uczyli się stacjonarnie, obejrzeli te filmiki i zainspirowani nimi przygotowali swoje prezentacje.
Trzeba przyznać, że pasje i talenty naszych uczniów są bardzo różne i jest ich wiele. Uczniowie klas 1-3 interesują się między innymi sportem i tańcem. Wielu z nich kolekcjonuje ciekawe eksponaty albo zdjęcia. Są uczniowie, którzy uwielbiają zwierzęta i swoją przyszłość wiążą z nimi.

Uczennice klasy 2a prezentują swoje pasjeUczniowie klasy 2a prezentują swoje pasjeUczniowie prezentują swoje kolekcje monety i figurki zwierzątUczniowie klasy pierwszej prezentują swoje pasje i zainteresowania

Mamy nadzieję, że wszyscy będą nadal rozwijać swoje obecne pasje, a być może znajdą nowe i opowiedzą nam o nich w przyszłym roku.

Grażyna Szymkowiak
Bożena Okupniczak

Twórczość plastyczna jest bardzo ciekawą i kreatywną formą wyrażania siebie. Daje możliwość ilustrowania otaczającej rzeczywistości. Pozwala uzewnętrzniać własne emocje i uczucia. Pasje literackie również dają wiele korzyści. Wzbogacają słownictwo, rozwijają wyobraźnię i empatię, a także ćwiczą mózg, poprawiają koncentrację.
O tych wszystkich korzyściach przekonali się uczniowie naszej szkoły. Obie pasje i talenty przedstawiono w artystycznym tygodniu Pasji i Talentów. W dniach 15 - 19 marca 2021r. uczniowie klas IV-VIII ze Szkoły Podstawowej im. Arkadego Fiedlera w Starej Przysiece Drugiej podziwiali na lekcjach wychowawczych prace plastyczne oraz zainteresowania literackie swoich rówieśników.

Prace plastyczne Bartka Emanuela Nikoli i KarolinyPrace plastyczne i konstrukcyjne Kasi Oliwii Wiktorii i KrzysztofaPasje plastyczne i artystyczne Marty Marii Leny i Martyny

Pasje Ani i Zosi

Swoją pasję plastyczną zaprezentowali: Marta Frąckowiak z klasy IV b, Lena Sikora z klasy IV b, Martyna Kubiak z klasy IV b, Katarzyna Tomaszyk z klasy IV b, Zofia Marcinkowska z klasy IV b, Karolina Piotr z klasy IV b, Bartosz Stróżyński z klasy IV b, Krzysztof Pawlak z klasy VI b, Oliwia Wielowiejska z klasy VI a, Emanuel Kostrzewski z klasy VII a, Maria Machała z klasy VIII b, Nikola Zapłata z klasy VIII a, Wiktoria Galus z klasy VIII a. Pasję literacką zaprezentowała Marta Frąckowiak z klasy IV b oraz Anna Stróżyńska z klasy VI a.
W pokazie pasji i talentów artystycznych nie zabrakło licznych fotografii autorskich prac w różnych technikach plastycznych oraz ciekawych filmików. Autoprezentacja była bardzo urozmaicona. Uczniowie zachęcali wszystkich do rozwijania tego typu zainteresowań.
Mam nadzieję, że w przyszłym roku powiększy się grupa pasjonatów sztuki:)

 Kinga Kwaczyńska

W trzecim tygodniu marca śledziliśmy pasje i talenty muzyczne. Każdy z uczniów mógł zaśpiewać ulubioną piosenkę, zagrać na instrumencie, stworzyć własny szalony akompaniament perkusyjny, opowiedzieć o muzyce, której słucha lub o ulubionym wykonawcy.
Wszystkie przygotowane prezentacje z pewnością świadczą o tym, że muzyka uczniom „w duszy gra” i sprawia mnóstwo przyjemności.
Tym, którzy podzielili się z nami swoją muzyczną pasją, bardzo dziękuję i gratuluję odwagi oraz wytrwałości w realizacji marzeń.

Z muzycznym pozdrowieniem, Michał Dolata.