Jak co roku Szkoła Podstawowa im. Arkadego Fiedlera w Starej Przysiece upamiętniła wydarzenia katyńskie z 1940 r.

Drzewa pamiętają szkolne obchody Tygodnia Pamięci ofiar Katynia

Jednym z zadań przygotowanych dla uczniów w związku z tegorocznymi obchodami Tygodnia Pamięci Ofiar Katynia było wykonanie zdjęć przedstawiających drzewa, które wyróżniały się ciekawym kształtem oraz sędziwym wiekiem. Zachęcaliśmy uczniów, aby zwiedzali pobliskie okolice i szukali roślin o nietypowych formach. Bardzo dobrze wywiązali się oni z zadania; przekazali wiele fotografii, z których udało się stworzyć kilka ciekawych kolaży.

Drzewa pamiętają kolaż zdjęć uczniowskichDrzewa pamiętają Katyń 1940 zdjęcia wykonane przez uczniówDrzewa pamiętają zdjęcia drzew wykonane przez uczniów

Kinga Kwaczyńska

"Ta żywa pamięć powinna być zachowana jako przestroga dla przyszłych pokoleń”
Jan Paweł II

Rocznicę odkrycia zbrodni katyńskiej uczniowie klas VII i VIII upamiętnili, uczestnicząc w czasie lekcji historii w wirtualnej wędrówce po lesie katyńskim. Zobaczyli miejsce, w którym przez NKWD zamordowanych zostało 4415 Polaków, miejsce, które stało się symbolem wszystkich zbrodni stalinowskich w czasie II wojny światowej. Młodzież wysłuchała wstrząsających relacji, wspomnień pomordowanych, ich rodzin oraz świadków tej zbrodni.

Plakat Katyń 1940
Źródło: www.ipn.gov.pl

Ilona Konieczna

Katyń. Pamiętamy!

Obchody Tygodnia Pamięci Ofiar Katynia to doskonała okazja do kształtowania patriotycznych postaw dzieci i młodzieży w Szkole Podstawowej im. Arkadego Fiedlera w Starej Przysiece Drugiej.
W dniach 7-13 kwietnia, podczas zajęć wychowawczych, uczniowie zostali zapoznani z prezentacjami ukazującymi wydarzenia z 1940 r. Następnie zmagali się z krzyżówką o tematyce katyńskiej, której autorkami są redaktorki szkolnej gazetki „Migawki spod ławki”. Hasło będące jej rozwiązaniem („Katyń. Pamiętamy!”) stanowi nawiązanie do słów piosenki „Prawdy nie da się pogrzebać” napisanej przez laureatkę tegorocznej edycji ogólnopolskiego konkursu „Polskie serce pękło. Katyń 1940”. Na zakończenie szkolnych obchodów rocznicy odbył się konkurs recytatorski. Jego uczestnicy deklamowali wiersze o tematyce katyńskiej. Swoją postawą, odświętnym ubiorem oraz interpretacją tekstów podkreślili wagę oraz charakter prezentowanych utworów.

Wyniki konkursu:

Kategoria I (klasy 4 i 6)
I miejsce – Anna Stróżyńska kl.6a
II miejsce – Szymon Sikora-Tulikowski kl.4b
III miejsce – Dawid Fryder kl.4a
Wyróżnienie: Weronika Marcinkowska kl.4a, Martyna Markowska kl.4a, Stanisław Szymański kl. 4b

Kategoria II (klasy 7 i 8)
I miejsce – Zuzanna Żurek kl.8a
II miejsce – Natalia Zapłata kl.7b

Na platformie Teams oraz w „Wirtualnej gazetce biblioteki szkolnej” pani Marlena Anna Stróżyńska zamieściła posty i linki związane z tematyką projektu. Korzystając z nich, można udać się m.in. na wirtualny spacer po Polskim Cmentarzu Wojennym w Katyniu.
Bardzo dziękujemy za udział w szkolnych obchodach Tygodnia Pamięci Ofiar Katynia, których celem było budzenie świadomości historycznej oraz tożsamości narodowej naszych uczniów.

Koordynatorzy projekt
Mariola Frąszczak