Święta majowe to czas, w którym dominują barwy biało-czerwone. Są to kolory polskiej flagi. Kolor biały oznacza srebro, a także wodę oraz czystość. Kolor czerwony jest symbolem ognia, oznacza odwagę i waleczność.

Marta prezentuje flagę PolskiBartosz w biało czerwonym ubraniuBiało czerwone tulipanyKarolina w biało czerwonym stroju

Kacper w ubraniu kororu barw narodowychKasia w biało czerwonym stroju prezentuje szalik z napisem PolskaStaszek w biało czerwonym stroju

Wywieszając flagę w widocznych miejscach, chcieliśmy okazać nasz szacunek dla niej. Początek maja i związane z nim uroczystości to okazja, aby pokazać swoje przywiązanie do ojczyzny, swój patriotyzm.

Ilona Konieczna

 

„Patriotyzm to jest przywiązanie do własnej Ojczyzny,
a Ojczyzna to trzy wielkie rzeczy wspólne:
wspólna mowa, wspólna ziemia i wspólna pamięć”
Bogusław Wolniewicz

Mali patrioci

Kolorowanie flagiMali PatriociPrzedszkolaki śpiewają hymnMoja mapa Polski

Święto Trzeciego Maja jest świętem państwowym obchodzonym na pamiątkę uchwalenia Konstytucji 3 Maja w 1791 roku – w tym roku to już 230 rocznica. Jest to doskonała okazja do rozmowy o patriotyzmie, o znaczeniu ojczyzny w naszym życiu i symbolach narodowych. Przedszkolaki przez cały tydzień przygotowywały się do tych ważnych wydarzeń. Nie zabrakło biało - czerwonych flag oraz odśpiewania hymnu. Był to czas na przypomnienie dzieciom historii państwa polskiego, rozmowy na temat flagi, godła, hymnu. Z tej okazji wykonywaliśmy też różne prace plastyczne. W piątek 30 maja odbyło się podsumowanie tygodnia. W przededniu Święta Konstytucji 3 Maja wszyscy przybyli do przedszkola w strojach galowych. Dzieci obejrzały film edukacyjny ,,Polak Mały” i odśpiewały hymn. Następnie brały udział w konkursie „Mali patrioci”, który podsumował wiedzę zdobytą w czasie zajęć. Ten tydzień był dla przedszkolaków lekcją przypomnienia sobie, że są Polakami, a Polska to ich Ojczyzna.

Wanda Olejnik

 

Dzieci z oddziałów przedszkolnych 0aP i 0bP uczciły święta majowe w sposób szczególny.

Dzieci z grupy 0a prezentują flagi narodowePrzedszkolaki z grupy 0b Jesteśmy Polakami

Starszaki pokolorowały godło Polski oraz wykonały flagę państwową; dowiedziały się, czym jest Konstytucja i dlaczego jest ona taka ważna; wysłuchały również hymnu Polski oraz pieśni ,,Witaj, Majowa Jutrzenko".
Młodsze dzieci wraz z wychowawczynią odśpiewały hymn, obejrzały prezentację pt.: ,,Święta majowe z Panem Nauczanką" oraz prezentację „Symbole narodowe”, zaśpiewały także „Jesteśmy Polką i Polakiem” i wykleiły flagę Polski.
Wszystkie przedszkolaki przypomniały sobie, jakie są symbole narodowe oraz kto jest prezydentem Polski; wysłuchały również legendy ,,O Lechu i białym orle”.
Jeszcze w tym tygodniu młodsze dzieci podczas zajęć będą rozmawiać o Polsce, Warszawie i Syrence oraz o Unii Europejskiej. Patriotyzm trzeba krzewić już od najmłodszych lat i wpajać dzieciom tożsamość narodową.

Kamila Czamańska
Natalia Ornoch