,,Co to jest niepodległość?
Teraz wiem już na pewno!
Każde dziecko dziś woła,
To polski dom, polska szkoła."

Dzień 11 listopada to dla każdego Polaka ważna data - symbol miłości do Ojczyzny, walki o wolność, symbol wiary i zwycięstwa.

Uczniowie kl. 2 W. prezentują efekty swojej pracy flagę i godłoUczniowie kl. 2W na tle wystawy książek o tematyce niepodległościowej

Tradycyjnie dzieci ze szkoły filialnej w Wonieściu uczciły kolejną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. W tym roku szkolnym klasy 1aW i 2aW wzięły udział w projekcie ,,Niepodległa", którego celem było poszerzenie wiedzy o historii Polski, przybliżenie wartości najważniejszych dla każdego Polaka oraz wzmocnienie tożsamości narodowej. Podczas zajęć uczniowie poznali drogę Polski do niepodległości, rozmawiali na temat, co to znaczy kochać swój kawałek ojczyzny oraz wyjaśniali, kim jest patriota. Uczniowie z wielkim zaangażowaniem wykonali prace plastyczne pod tytułem ,,Symbole narodowe", wykorzystując różnorodne techniki. Wzięli udział w konkursie ,,Do Hymnu!", w którym wykazali się dobrą znajomością tekstu i talentem wokalnym. Dzieci odwiedziły też pobliski cmentarz, by zapalić znicz i oddać hołd zmarłym powstańcom. W ramach projektu bibliotekarka szkolna przygotowała dla dzieci wystawę książek o tematyce niepodległościowej oraz przeprowadziła zajęcia biblioteczne ,,Poczytam Ci o Niepodległej”. Ponadto uczniowie klasy 2aW przygotowali montaż słowno-muzyczny pod tytułem ,,Co to jest niepodległość?". Mali patrioci dołożyli wszelkich starań, aby uczcić to ważne wydarzenie apelem w formie online.
To przedsięwzięcie było wspaniałą lekcją historii i patriotyzmu dla całej społeczności szkolnej.

Magdalena Zapłata, Renata Frąckowiak,
Wanda Olejnik, Marlena Anna Stróżyńska

 

Dla upamiętnienia odzyskania niepodległości przez Polskę uczniowie klas 1-3 ze szkoły w Przysiece zrealizowali projekty edukacyjne o tematyce patriotycznej:

  • klasa 1aP - „Nasza Niepodległa”,
    klasa 2aP – „Narodowe Święto Niepodległości”,
    klasa 3aP – „Polacy, którzy rozsławili Polskę”.
  • Dzieci z klasy 1aP z własnoręcznie wykonanymi chorągiewkami i kotylionamiLaureaci konkursu na najpiękniejszą piosenkę patriotyczną w klasie 1aPUczniowie klasy 1aP w strojach powstańców

W ramach zajęć uczniowie poznali sylwetki sławnych Polaków: Józefa Piłsudskiego i Józefa Wybickiego, a także utrwalili pojęcia takie jak niepodległość, patriotyzm, wolność osobista.
Wszyscy aktywnie wzięli udział w akcji „Szkoła do hymnu”. W ciągu trzech dni poprzedzających Święto Niepodległości dzieci wykonały prace plastyczno-techniczne związane z symbolami narodowymi, kotyliony, a także wspólny portret Józefa Piłsudskiego, który umieszczono na gazetce w holu szkoły.

Chłopcy wyklejają godłoGazetka klasowa z pracami uczniów klasy 2Uczniowie klasy 2 wyklejają godło

Przeprowadzono również konkursy wiedzy na temat Święta Niepodległości oraz dodatkowo w klasie 1aP - konkurs na najpiękniej wykonaną piosenkę patriotyczną. Klasy: 2aP i 3aP wyjechały do Śmigla, gdzie zwiedzały miejsca pamięci narodowej W ramach akcji PAMIĘTAMY zapalono tam znicze – dowody pamięci o poległych. Uczniowie klasy 3 przez cały miesiąc będą tworzyć gazetkę pod tytułem „Sławni Polacy”, a pierwszą postacią, która znalazła się w galerii, jest Józef Piłsudski.

Chłopcy z klasy 2 przed pomnikiem ofiar II wojny światowejGrupa uczniów klasy 3 przy pomniku powstańca wielkopolskiegoGrupa uczniów ze zniczami przy pomniku na Placu RozstrzelanychUczniowie przed tablicą pamiatkową na Placu Rozstrzelanych