30 listopada to imieniny Andrzeja; to także „andrzejki” związane z wróżbami. Jak co roku w naszej szkole dzieci z oddziału przedszkolnego i klas I-III pamiętały o tej tradycji.
Uczniowie klasy III przygotowali informacje na temat andrzejek. Najmłodszych z oddziału przedszkolnego 0bP odwiedziła tajemnicza czarodziejka, która stworzyła niezwykłą atmosferę. Uczniowie i przedszkolacy za pomocą serduszek przepowiadali sobie imiona przyszłych sympatii. Nie zabrakło też „układania bucików”. Starsi wykonali prace plastyczne na temat: „Święty Andrzeju, daj znać, co się ze mną będzie dziać”. Młodsi odgadywali przyszłość, wykorzystując do tego zabawkę - ruletkę. Najwięcej radości sprawiło wszystkim wspólne z czarodziejką lanie wosku i oglądanie cienia otrzymanej figurki na ścianie. Przedszkolacy rozwiązywali też andrzejkowe zadania w „Kartach pracy” i obejrzeli prezentację „Karolek i andrzejkowe wróżby”.
Kamila Czamańska
Bożena Okupniczak
Donata Kowalczyk
Grażyna Szymkowiak
Andrzejkowe wróżby
W listopadową, ciemną noc
swój los wywróżę sobie,
bo wróżby dziwną mają moc…
Tradycyjnie, jak w latach ubiegłych, w klasach I, II i u przedszkolaków z Wonieścia odbyły się zabawy andrzejkowe.
Andrzejki są wspaniałą okazją do dobrej zabawy, a jednocześnie dla najmłodszych źródłem poznania tradycji i obrzędów ludowych. Wróżby pobudzają wyobraźnię dziecięcą, pozwalają oderwać się od rzeczywistości i przenieść w świat marzeń i fantazji. Był to dzień wróżb, radości i zabawy. Dzieci odkrywały swoją przyszłość, losując przedmioty, które przepowiadały, w jakim zawodzie będą pracowały, kiedy dorosną; wróżyły, układając buty, wybierając serduszka z imionami.
Pod czujnym okiem nauczycieli zorganizowano najbardziej znany andrzejkowy sposób przepowiadania przyszłości - lanie wosku. Nie zabrakło też konkursów oraz muzyki, tańców i pląsów. Wszystkim dzieciom taka forma wspólnego spędzania czasu bardzo się podobała. Szkoda, że na kolejne wróżby musimy czekać cały rok!
Renata Frąckowiak
Magdalena Zapłata
Wanda Olejnik