W poniedziałek, 14 marca w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Matematyki. Dlaczego tego dnia? Otóż datę 14 marca możemy skojarzyć jako zapis 3.14. Nasi uczniowie doskonale wiedzą, że jest to przybliżenie liczy Pi. Udowodnili to, przygotowując ciekawe plakaty o ludolfinie z wykorzystaniem materiałów ekologicznych i pochodzących z recyklingu.

Uczennice z klasy 2a podczas rozwiązywania łamigłówek matematycznychPlakaty uczniów przedstawiające informacje o liczbie piUczniowie klasy 3a podczas rozwiązywania zadań matematycznych

W salach lekcyjnych zawisły gazetki klasowe z hasłem przewodnim „Matematyka wokół nas”. Dodatkowo uczniowie wyszukiwali i przedstawiali krótkie informacje o patronie – matematyku (m.in.: Pitagorasie, Stefanie Banachu). W trakcie przerw rozwiązywali łamigłówki logiczno – matematyczne. Zadania, które zostały przygotowane, wymagały nie tyle precyzyjnej wiedzy matematycznej, co otwartego umysłu i chęci do zabawy matematyką. Najwięcej śmiechu i emocji wzbudziły międzyklasowe zawody sportowo – matematyczne. Konkurs polegał na zapamiętaniu jak największej liczby cyfr po przecinku rozwinięcia dziesiętnego liczby Pi.
Wszystkie klasy znakomicie wywiązały się z zadań tegorocznego Szkolnego Dnia Matematyki, a najlepszymi wśród nich okazały się klasy 7a i 8a.

Dziękujemy za aktywny udział w zadaniach i zabawach!

Magdalena Jąder- Cwojdzińska
Joanna Poprawiak
Joanna Banaszak

 

Dzień Matematyki w klasach 1-3

Dlaczego matematyka?
Ponieważ jest wszędzie,
W domu, w urzędzie, na ulicy,
W sklepie, w pralni i w lesie.
I w kalendarzu, gdy mówimy „Już wiosna”
W rozkładzie autobusów, w godzinach na zegarze,
W dawnych i nowych wiekach i w cenach na bazarze.
W Twoim wzroście i wadze, w wielkości słonia i mrówki,
W długości rzeki i drogi do szkoły oraz w wartości złotówki.

Matematyka jest wokół nas. Może wywoływać uśmiech i przynosić radość. Przekonali się o tym uczniowie klas 1-3 uczestniczący 14 marca w obchodach Dnia Matematyki. Rozwiązywali oni zadania i zagadki wymagające logicznego myślenia, poszukiwali skrzętnie ukrytych na obrazku figur geometrycznych, konkurowali ze sobą, zbierając punkty podczas gry w „pudełko”, usiłowali odnaleźć drugą stronę „wstęgi Mobiusa”, rozwiązywali łamigłówki i rebusy matematyczne.
Bez matematyki nie da się żyć, dlatego warto ją poznawać, co może być bardzo przyjemne.

Uczennice rozwiązujące zadania w Dniu MatematykiUczniowie klasy 3a rozwiązujący łamigłówkiUczniowie klasy 3a rozwiązujący zadania matematyczneDwie uczennice rozwiązujące łamigłówkę matematyczną

Grażyna Szymkowiak
Bożena Okupniczak

 

14 marca w szkole filialnej zorganizowany został Dzień Matematyki – Królowej Nauk. Była to wspaniała okazja do pokazania, jak ważną rolę w życiu człowieka odgrywa znajomość matematyki.
Uczniowie podczas zajęć mieli możliwość utrwalenia i poszerzenia wiedzy zdobytej na lekcjach. Udział w grach i zabawach udowodnił, że matematyka może być przyjemna i dawać radość. Dzieci doskonaliły dodawanie, odejmowanie, mnożenie i dzielenie. Wykazać się mogły spostrzegawczością i logicznym myśleniem, rozwiązując łamigłówki i krzyżówki.
Biorąc udział w zabawach, dzieci zdobywały punkty - dzięki nim wyłoniono mistrzów potyczek matematycznych: w klasie pierwszej został nim Adam Kujawa, a w klasie drugiej Marcel Konieczny.

Uczniowie klasy 1aW z dyplomami za udział w Szkolnym Dniu MatematykiUczniowie klasy 1aW podczas rozwiązywania łamigłówki matematycznejUczniowie klasy 1aW podczas rozwiązywania łamigłówki matematycznejUczniowie klasy 2aW z dyplomami

Dzień upłynął w wesołej atmosferze, a wszyscy uczniowie poradzili sobie wspaniale! Gratulujemy.

Renata Frąckowiak
Magdalena Zapłata