Po łacinie „Prima Aprilis” oznacza dosłownie 1 kwietnia. To dzień, w którym, według zwyczaju, robi się żarty, celowo wprowadza się kogoś w błąd, oszukuje. Prima Aprilis jest obchodzony w wielu krajach na świecie, choć nie do końca wiadomo, skąd się wziął. Prawdopodobnie zaczął być popularny już w średniowieczu.

Primaaprilisowe przebrania uczniów klasy 2Uczniowie klasy 1 w dniu PRIMA APRILIS

Od początku istnienia Prima Aprilis 1 kwietnia poświęcano opowiadaniu zmyślonych historii, robieniu dowcipów. Obecnie obchodzimy ten dzień jako bardzo radosny.
W tym dniu w szkole filialnej również było wesoło. Uczniowie i nauczyciele postanowili zrobić psikusy. Panie zmieniły swoje fryzury, a uczniowie włożyli kolorowe przebrania. W klasach odbyły się pogadanki na temat sposobów żartowania. Dzieci dowiedziały się, że dowcip nie powinien sprawiać nikomu przykrości ani budzić strachu, nie może także obrażać.
Żart nie jest kpiną – warto uczyć się tego od najmłodszych lat.

R. Frąckowiak
M. Zapłata