Nasza szkoła podjęła się startu w konkursie Firmy Tandem – warsztaty pedagogiczne, profilaktyka uniwersalna, którego celem jest promocja profilaktyki uniwersalnej w szkole (www.tandemwarsztaty.pl).

Uczniowie grają w gry planszoweklasa 3 przy pracyklasa I z Wonieścia podczas pracy klasa I z Wonieścia podczas pracy

Pierwszym zadaniem do zrealizowania było wykonanie przez pedagoga szkolnego gazetki podejmującej temat dbałości o swoje zdrowie psychiczne. Przy gabinecie pani pedagog pojawiła się intrygująca postać, na głowie której pojawiło się mnóstwo symboli problemów, myśli, obowiązków, które nosi każdy z nas, a które potrafią nadmiernie obciążać psychikę. Były też podpowiedzi, jak „ocalić skrzydła” w bardzo przyziemnej rzeczywistości.
Kolejnym etapem było przygotowanie Dnia Zdrowia Psychicznego; odbył się on 8 kwietnia 2022 r. Wtedy wszyscy wychowawcy przeprowadzili lekcje dotyczące konkretnych aspektów szeroko pojętego zdrowia psychicznego.
Przedszkolaki bawiły się według scenariusza „Przeźroczyści”, który miał na celu rozwijanie umiejętności identyfikowania potrzeb i kreatywnego myślenia.
W klasach 1-3 uczniowie budowali przyjazny dom dla pająka. W tym wieku trudno jest definiować swoje i cudze emocje, łatwiej użyć metafory, dlatego naszym bohaterem był pająk (nie zawsze przyjemny, czasem nieakceptowany, ale pragnący uczuć i spokojnego domu). Celem zajęć było rozumienie drugiego człowieka, umiejętne rozpoznanie jego potrzeb. Zaangażowanie w pracę było wspaniałe! Powstały kunsztowne budowle wznoszone z kartonów, papieru i innych kreatywnych dodatków.
Klasy 4-8 uczestniczyły w zajęciach warsztatowych, których wartością było rozpoznawanie właściwych postaw, świadomości emocjonalnej oraz umiejętności adekwatnego wpływania na dobrostan swój i innych.

jogalapacze snow
sadzenie roślinuczniowie podczas tańcatrening biegowy

W dalszej części dnia uczniowie pracowali w grupach tematyczno- hobbystycznych, aby realnie doświadczyć różnych sposobów odreagowania stresów, kreatywnego spędzania wolnego czasu. Wcześniej mieli okazję do samodzielnego wyboru grupy; wśród propozycji: zajęcia z jogi, taniec, zajęcia techniczne – łapacze snów, malowanie twarzy, tatuaże brokatowe, sadzenie roślin, konstrukcje z klocków korbo, zespół gier planszowych, mecz piłki nożnej, trening biegowy, kolorowanki antystresowe. Każdy z nauczycieli poprowadził zajęcia zgodne ze swoimi zainteresowaniami, zarażając swoim hobby podopiecznych. Zabawa była przednia! Ten wspólny, fantastyczny czas minął zbyt szybko!!!!
Wszystkim działaniom towarzyszyła wystawa książek dotyczących zdrowia psychicznego w naszej szkolnej bibliotece.
Mamy nadzieję, że w przyszłym roku powtórzymy to wydarzenie.

Ewa Łaszczyńska-Maćkowiak