Przez cały maj uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w długo oczekiwanych wycieczkach klasowych.

Dziewczynki z 2aP w ogrodzie przed muzeum 2Uczestnicy wycieczki do Toruniaz2 2Uczniowie klas siódmych przy fontannie w Kłodzku słuchają opowieści przewodnikajpg

Uczniowie klas 7a i 7b wybrali się na wycieczkę do Kotliny Kłodzkiej. Pogoda dopisała, dlatego zwiedzanie różnych zakątków województwa dolnośląskiego było dla nich prawdziwą przyjemnością.

KLASA 7a i 7b na granicy z Czechami

Młodzi turyści swoją wędrówkę rozpoczęli od wizyty w Kopalni Złota w Złotym Stoku. Następnie udali się do Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju, by zgłębić tajniki czerpania papieru. Sami też podjęli się tego fascynującego zadania i do domów wrócili z własnoręcznie wykonanymi kartkami. Pierwszy dzień wycieczki zakończono, wdrapując się na Szczeliniec Mały. Drugi dzień to wizyta w Kaplicy Czaszek w Czermnej, zwiedzanie Twierdzy Kłodzko oraz pobyt w Ząbkowicach Śląskich. Tu młodzież sprawdziła, co czai się w laboratorium Frankensteina oraz wspinała się na średniowieczną Krzywą Wieżę. Zwieńczeniem dnia był spacer wokół ruin zamku – renesansowej budowli obronnej z XVI wieku.
Jak zawsze, to co dobre, szybko się kończy. Po dwóch dniach wycieczki uczniowie zmęczeni, ale zadowoleni, wrócili do szkolnych obowiązków.

Joanna Włodarczak
Magdalena Szczepaniak – Krupa
Marlena Maria Stróżyńska

Na szlaku...
Pod koniec maja uczniowie klas 4a, 5a, 5b wraz z opiekunami wyruszyli w podróż Szlakiem Piastowskim.

Uczestnicy wycieczki podczas przejażdżki kolejką wąskotorowąUczestnicy wycieczki pozują przed lokomotywą w muzeum w Wenecji

Najpierw zawitaliśmy do Wenecji, gdzie zwiedziliśmy Muzeum Kolejki Wąskotorowej oraz poznaliśmy historię Diabła Weneckiego i jego zamku. Następnie czekała nas przejażdżka zabytkową kolejką wśród malowniczych krajobrazów. Po dotarciu do Biskupina zobaczyliśmy osadę obronną kultury łużyckiej, ekspozycje z pamiątkami z wykopalisk archeologicznych i stanowiska rzemieślnicze.

Uczestnicy wycieczki słuchają opowieści o pracy dawnych rzemieślników żyjących w BiskupinieUczniowie w chacie w Biskupinie

Po zakupieniu upominków wyruszyliśmy do pięknego Torunia na pokaz w Planetarium, podczas którego poznaliśmy ciekawe zjawiska atmosferyczne zachodzące na odległych planetach, m.in. diamentowy deszcz.
Następnego dnia czekały na uczniów kolejne atrakcje i niespodzianki. Po noclegu w ośrodku turystycznym nad jeziorem Kamionkowskim udaliśmy się ponownie do miasta Mikołaja Kopernika i wzięliśmy udział w lekcji historii poprowadzonej z humorem przez rycerzy Wartowni. W Piernikarni poznaliśmy przepis na toruńskie pierniki, które sami upiekliśmy. Kolejna przygoda czekała na nas w Forcie IV, gdzie chodziliśmy podziemnymi korytarzami, słuchając opowieści przewodnika.

Uczestnicy wycieczki podczas spaceru na plażyUczestnicy wycieczki przebrani w historyczne strojeUczestnicy wycieczki słuchają opowieści o tradycyjnym wypieku pierników

Piękna pogoda, ciekawe miejsca i wspaniała atmosfera sprawiły, że wycieczka była bardzo udana.

Mariola Frąszczak

W Muzeum Arkadego Fiedlera i nie tylko

We wtorek 24 maja uczniowie i dzieci z oddziału przedszkolnego szkoły filialnej w Wonieściu, a dzień później uczniowie klas 2 i 3 szkoły w Starej Przysiece Drugiej, odwiedzili bardzo ciekawe miejsce jakim jest Muzeum A. Fiedlera w Puszczykowie.

Uczniowie filii w Muzeum A. FiedleraGrupa uczniów z Wonieścia zwiedzająca dom A. FiedleraUczniowie szkoły filialnej w piramidzie

Uczniowie 2aP przy postaci Arkadego Fiedlera 2Uczniowie 2aP w ogrodzie przed muzeum 2Uczniowie klasy 3aP przed samolotem w muzeum Arkadego Fiedlera

Poznali tam tajemnice Czarnego Lądu, „odwiedzili” Azję oraz poznali Indian. Dzieci dowiedziały się wielu ciekawostek o patronie szkoły; miały okazję obejrzeć zgromadzone eksponaty i pamiątki przywiezione z całego świata. Uczniowie spacerowali po ogrodzie Muzeum, oglądając duże repliki egzotycznych bóstw, egipską piramidę i szamańskie totemy, postać Arkadego Fiedlera naturalnej wielkości oraz galerię zdjęć i pamiątek poświęconych Dywizjonowi 303. Zachwyciła ich kopia statku „Santa Maria”, którym podróżował Krzysztof Kolumb oraz kopia myśliwca, którym latali bohaterowie książki „Dywizjon 303”.

Uczniowie klasy 3aP przed przed repliką statkuDziewczynki z 2aP na statku replice 2Dziewczynki z 2aP w ogrodzie przed muzeum 2Uczniowie klasy 2 i 3 w galerii Dywizjonu 303 2


Kolejną atrakcją wycieczki dzieci ze szkoły filialnej był „Deli Park” w Trzebawiu. Dzieci zwiedziły parki i mini zoo. Zachwyciły się miniaturami budowli świata i zwierząt prehistorycznych. Dużo radości dostarczyła podniebna „Eko wioska”, place zabaw, dmuchańce i mini park linowy.

Uczniowie z 1w z wychowawczynią pozujący na tle miniatury Mount Rushmore.Uczniowie szkoły filialnej podczas zwiedzania „podniebnej eko-wioski"Uczniowie filii w „Deli Parku”

Uczniowie szkoły w Przysiece udali się na poznański Stary Rynek, by podziwiać koziołki na wieży ratuszowej i poznać legendy i historie związane z tym pięknym miejscem. Następnie przeszli do pobliskiego Muzeum Czekolady, by posłuchać opowiadanej przez chocolatiera historii czekolady urozmaiconej degustacją składników. Każdy uczestnik wycieczki stworzył i udekorował własną tabliczkę czekolady, którą zabrał do domu.

Dziewczynka z klasy 2aP z czekoladą Chłopcy z klasy 3 w kucharskich czapkachDziewczęta z klasy 3 w kucharskich czapkach

Wycieczki dostarczyły uczestnikom wiele radości. Wszystkie dzieci wróciły do domów szczęśliwe i pełne wrażeń.

Renata Frąckowiak
Grażyna Szymkowiak
Bożena Okupniczak
Magdalena Zapłata
Wanda Olejnik