Początek listopada to czas, kiedy odżywają wspomnienia o tych, którzy odeszli. Zapalamy znicze na grobach krewnych i przyjaciół. To także czas szczególnej pamięci o tych, którzy polegli w obronie ojczyzny – żołnierzy, ale także ludności cywilnej.

Dwie dziewczynki trzymajace znicz przed tablicą z nazwiskami zamordowanych dzieciUczniowie klas 1a i 3a przed mauzoleum Dwie uczennice ze zniczem przed pomnikiem w Parku Miejskim

W tych szczególnych dniach uczniowie z klas 1aP i 3aP, którzy włączyli się w akcję „Szkoła pamięta”, wybrali się na kościańskie cmentarze. Na znak szacunku i pamięci w imieniu całej społeczności szkolnej zapalili znicze na cmentarzu parafialnym, przed Mauzoleum ofiar II wojny światowej, gdzie w podziemnych kryptach spoczywają szczątki 630 mieszkańców Ziemi Kościańskiej - ofiar terroru hitlerowskiego, a także przed pomnikiem „Ziemia Kościańska Bohaterom” na skraju Parku Miejskiego. Byli też na zabytkowym Starym Cmentarzu, przed tablicą z nazwiskami dzieci zamordowanych w obozach koncentracyjnych oraz przed pomnikiem ku czci mieszkańców Ziemi Kościańskiej poległych w latach 1919 – 1921 w wojnie polsko-bolszewickiej.

Grupa uczennic klasy 3a ze zniczem przed pomnikiem w Parku MiejskimGrupa uczniów z klas 1a i 3a zapala znicze przed pomnikiem poległych w latach 1919-1921Uczennica klasy 3a zapala znicz przed mauzoleum Dwie uczennice zapalają znicz przed pomnikiem w Parku Miejskim

Piękna, jesienna aura zachęciła uczestników wycieczki do skorzystania z uroków Parku Miejskiego – chwili odpoczynku na ławeczkach na moście nad Kanałem Kościańskim Obry oraz aktywności fizycznej na placu zabaw.

Dwaj chłopcy bawią się na placu zabawGrupka dzieci bawi się na placu zabawDziewczynka bawi się na placu zabaw w Parku MiejskimGrupa uczniów bawi się na placu zabaw

Grażyna Szymkowiak
Bożena Okupniczak