20 stycznia do naszej szkoły zawitał niebieski wóz Mobilnych Laboratoriów Przyszłości. Uczniowie mieli okazję poznać tajniki pracy, nauki i zabawy z wykorzystaniem nowoczesnego sprzętu. Goszczący w szkole eksperci przeprowadzili warsztaty z druku 3d. W zajęciach najpierw gościnnie uczestniczyła grupa uczniów wraz z opiekunem ze Szkoły Podstawowej im. Polskich Noblistów w Czaczu, a następnie kilkunastu uczniów z klas piątych oraz kilku nauczycieli z naszej szkoły.

uczestnicy warsztatów poznają zasadę działania drukarki 3d uczeń klasy piątej prezentuje swój projekt motocyklaUczennice klasy piątej pracują nad projektami obiektów trójwymiarowychuczniowie klas piątych przyglądają się wydrukowanej trójwymiarowej jaszczurce

Warsztaty okazały się bardzo wciągające i atrakcyjne. Uczestnicy lekcji mieli okazję zaznajomienia się z możliwościami wykorzystania drukarki 3d w życiu codziennym, zapoznali się z jej działaniem, własnościami wydruków oraz typami materiałów, z których można drukować. Następnie w ramach ćwiczeń poznali, na czym polega proces tworzenia trójwymiarowych obiektów. Okazało się, że wcale nie jest to trudne, a ogranicza ich tylko własna wyobraźnia. Kreatywne pomysły na zajęciach same wpadały do głowy. Przez całe warsztaty uczestnicy mogli przyglądać się, jak tworzy się trójwymiarowa jaszczurka, a finalnie został też wydrukowany jeden z projektów naszych uczniów.

uczniowie klas piątych w trakcie tworzenia projektówuczeń klasy piątej prezentuje swój projekt trójwymiarowych kotówPrzykładowe wydruki z drukarki 3d

Dziękujemy całej ekipie Mobilnych Laboratoriów Przyszłości za owocnie spędzony czas. Była to dla wszystkich nauka i zabawa w jednym. Poszliśmy krok dalej w przyszłość.

Magdalena Jąder – Cwojdzińska