Dzień Języka Ojczystego został ustanowiony przez UNESCO w 1999 r., a obchodzimy go od 2000 r. Jego celem jest ochrona języków ojczystych oraz dbanie o języki zagrożone i ginące.

Uczniowie klasy 3aP prezentują swoje praceUczniowie klasy pierwszej podczas Dnia Języka OjczystegoUczniowie klasy pierwszej uczestniczą w zabawie podczas Dnia Języka OjczystegoUczeń klasy pierwszej uczestniczy w zabawie podczas Dnia Języka Ojczystego

21 lutego uczniowie klas 1-3 w Starej Przysiece Drugiej uczestniczyli w wielu zabawach rozwijających umiejętności językowe: rozwiązywali rebusy i zagadki, wykonywali zadania ortograficzne, układali historie z wybranymi wyrazami i ilustrowali je. Dużo satysfakcji i radości dostarczyły dzieciom łamigłówki językowe - odczytywali trudne i zabawne fragmenty znanych wierszyków.
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego przypomina o różnorodności językowej na świecie, a jednocześnie podkreśla wartość języka ojczystego w rozwoju kulturowym kraju. Dbając o język ojczysty i chroniąc go, dbamy o własną tożsamość narodową.

Bożena Okupniczak

 

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego w Wonieściu

21 lutego przypada Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Ten dzień przypomina nam o roli i miejscu języka polskiego w życiu każdego Polaka i o tym, że każdy z nas odpowiada za jego poprawność.

Uczniowie klasy 2w podczas ortograficznych zabaw z balonamiUczniowie podczas zabawy z robotem Uczniowie klasy trzeciej podczas zabawy z robotemUczniowie klasy 3W podczas zabawy z balonami

Najmłodszym uczniom naszej szkoły uświadomiono, jak ważna jest dbałość o język ojczysty. Wykonywali oni wiele ciekawych ćwiczeń z wykorzystaniem technologii informacyjnej. Rozwiązywali krzyżówki, zagadki i quizy na temat znajomości języka polskiego oraz ćwiczyli poprawność wymowy trudnych wyrazów. Dużo radości dostarczyły zabawy ortograficzne z robotem Super Doc i ruchowe zabawy z balonami.
Wszyscy uczniowie brali aktywny udział w zajęciach. Mamy nadzieję, że dzieci zrozumiały potrzebę dbania o język polski i będą wiedziały, w jaki sposób mogą to robić.

Renata Frąckowiak