„Mamy tylko jedną Ziemię, a jej przyszłość zależy od każdego…”
Florian Plit

21 kwietnia 2023 roku w szkole filialnej uczniowie świętowali Dzień Ziemi. W czasie zajęć wykazali się wiedzą ekologiczną, rozwiązując quiz o ochronie środowiska na platformie Eduelo.

 Chłopcy wykonują kolejne zadanie podczas gry terenowejDominik i Wojtek układają hasła ekologiczneUczestnicy gry terenowej z Certyfikatami Przyjaciela ZiemiUczniowie przytulają się do drzewaUczniowie wykonują obliczenia i składają kosze na śmieci

Wzięli również udział w ogólnopolskiej kampanii „Przytul się do drzewa”, której celem jest zwrócenie uwagi na bezpieczne i mądre poruszanie się po lasach oraz uczulenie na sytuacje, które nieświadomie mogą doprowadzić do pożaru. Tym samym dołączyli do globalnej sieci Strażników Lasów. Uczniowie dowiedzieli się również, że istnieją dowody na to, że przytulanie do drzew jest naturalnym patentem na odprężenie i pozbycie się stresu, dlatego warto praktykować ten zabieg.

Gabrysia segreguje śmieci podczas gry terenowejUczniowie podczas gry terenowej w ogrodzie szkolnymZuzia przytula się do drzewa

Największą atrakcją dnia był jednak udział w grze terenowej „Uratuj Ziemię” zorganizowanej w szkolnym ogrodzie. Uczniowie poruszali się w grupach w określonym kierunku, poszukując tajemniczych listów od Ekoludka. W listach otrzymywali zadania – realizując je wykazali się wiedzą na temat segregacji śmieci, tworzyli hasła ekologiczne, rozszyfrowywali tekst, a także dokonywali obliczeń, aby złożyć prawidłowo kosze na śmieci. Na koniec każdy uczestnik otrzymał nagrodę w postaci Certyfikatu Przyjaciela Ziemi.

Uczniowie klasy 2w prezentują hasła ekologiczne

Chętni uczniowie wzięli również udział w ogólnopolskiej akcji „Sprzątamy dla Polski” – wraz rodzicami i rodzeństwem sprzątali okoliczny park i przydomowe ogródki.

Prowadzone działania pokazały naszym uczniom różne sposoby ochrony najbliższego środowiska oraz zachęcały do troski o Ziemię.

Renata Frąckowiak