4 maja w szkole filialnej w Wonieściu oraz 5 maja w szkole w Starej Przysiece Drugiej odbył się pokaz pierwszej pomocy przedmedycznej, w którym brały udział przedszkolaki i wszyscy uczniowie naszej szkoły.

Maja i Dominik podczas ćwiczeń z zakresu pierwszej pomocyUczennica klasy 5 podczas wykonywania resuscytacjiMiłosz i ratownik WOPR prezentują w jaki sposób należy się zachować podczas złamania ręki

Prowadziła je pani Ewelina Braun, ratownik WOPR, która omówiła wszystkie elementy udzielania pierwszej pomocy: rozpoznanie zagrożenia, ocenę stanu poszkodowanego, rozpoznanie nagłego zatrzymania krążenia, wezwanie pomocy medycznej oraz prowadzenie podstawowych zabiegów resuscytacyjnych u dorosłych, dzieci i niemowlaków do czasu przyjazdu zespołu ratownictwa medycznego. Ponadto ratowniczka omówiła najczęstsze sytuacje wymagające udzielenia pierwszej pomocy, do których dochodzi w szkole, w domu czy boisku. Uczniowie mogli zobaczyć i przećwiczyć postępowanie podczas omdleń, złamań, krwotoków i zadławień. Ponadto uczniowie mieli okazję nauczyć się, jak prawidłowo ułożyć poszkodowanego w pozycji bezpiecznej oraz wykorzystać AED, czyli urządzenie, które za pomocą poleceń głosowych i wizualnych prowadzi udzielających pomocy przez procedurę bezpiecznej defibrylacji w zatrzymaniu krążenia.

ratownik WOPR przeprowadza szkolenie z zakresu pierwszej pomocyUczniowie obserwujący pokaz ułozenia poszkodowanego w pozycji bezpiecznejAgata i ratownik WOPR prezentują w jaki sposób należy się zachować podczas zranienia

Pokazy zostały przeprowadzone z inicjatywy Gminnej Komisji Alkoholowej, która nawiązała współpracę w Rejonowym WOPR.
Pamiętajmy, że od naszego zachowania może zależeć czyjeś zdrowie lub życie. Ratowanie ludzi to nie przywilej służb ratowniczych, lecz obowiązek każdego z nas!

Serdecznie dziękujemy za możliwość udziału w pokazie pomocy przedmedycznej, a Pani Ewelinie za rzetelne przekazanie wiedzy i umiejętności.

Więcej zdjęć w Galerii

Magdalena Szczepaniak - Krupa