18 maja uczniowie z klasy 4a wraz z wychowawczynią i panią Małgorzatą Nowak wyruszyli na całodniową wyprawę fragmentem Szlaku Piastowskiego.

Uczesnicy wycieczki w oczekiwaniu na podróż kolejką wąskotorową na stacji w GąsawieGrupowe zdjęcie uczniów klasy 4a wraz z opiekunami przed bramą wejściową do Muzeum Archeologicznego w BiskupinieGrupowe zdjęcie uczniów klasy 4a na Ostrowie Lednickim przy rzeźbach wojów

Naszej grupie towarzyszyła pani Justyna Ciupa – pilot wycieczek, która z zaangażowaniem i niezwykle ciekawie opowiadała o wszystkich odwiedzanych miejscach.

Grupowe zdjęcie uczniów klasy 4a na Ostrowie Lednickim przy rzeźbach króla cesarza i biskupaPani pilot przedstawia uczniom historię grodu na Ostrowie LednickimUczniowie klasy 4a podczas warsztatów lepienia z gliny

Swoją przygodę zaczęliśmy od Ostrowa Lednickiego, który nazywany jest Wyspą Władców. Po przepłynięciu promem zwiedzaliśmy pozostałości grodu obronnego, który był głównym ośrodkiem Państwa Polan oraz siedzibą Mieszka I. Następnie ze stacji kolejowej w Gąsawie udaliśmy się w podróż kolejką wąskotorową do Wenecji, gdzie w sąsiedztwie znajduje się Muzeum Archeologiczne w Biskupinie. Pani pilot przedstawiła nam historię tej prastarej osady, zobaczyliśmy, jak żyli nasi przodkowie, zwiedziliśmy chaty pokryte strzechą. Odwiedziliśmy też kilka stanowisk rzemieślniczych: kamieniarza, garncarza i mincerza.
Dodatkową atrakcją był udział w lekcji muzealnej - warsztatach z lepienia gliny. Uczniowie dowiedzieli się, kiedy i w jaki sposób powstawały pierwsze formy gliniane, obejrzeli repliki starych naczyń, a następnie własnoręcznie wykonali pamiątki z gliny.

Uczniowie klasy 4a przy stanowisku rzemieślniczym w Muzeum BiskupińskimUczniowie klasy 4a płyną promem na wyspę

Wycieczka dostarczyła nam wielu niezapomnianych wrażeń. Był to mile spędzony wspólnie czas, ale też żywa lekcja historii, które na długo pozostaną w naszej pamięci.

Magdalena Jąder - Cwojdzińska