29 maja 2023 roku dzieci ze szkoły filialnej w Wonieściu udały się na wycieczkę do Parku Historycznego ,,Uroczysko Wołkołatka" w Woli Jabłońskiej.

Gabrysia i Wojtek podczas rycerskich zmagań w bitwie na poduszkiLeon poluje na żubraPiotr zakuty w dybachUczniowie zwiedzają chatkę włókniarzaPrzewodnik opowiada dzieciom o rycerzach 

Poznały świat słowiańskich wojów i średniowiecznych rycerzy. Zobaczyły, jak mieszkali dawni przodkowie, rzemieślnicy i kmiecie. W kinie pod dębami obejrzały film o czasach Mieszka I. Miały też okazję wysłuchać koncertu nadwornego grajka, który grał na starosłowiańskich instrumentach muzycznych. Uczniowie czynnie brali też udział w zabawach i konkursach: strzelali z kuszy, ,,polowali” na niedźwiedzia i dzika, wędrowali też przez magiczny las pełen posągów, baśniowych figur, tajemniczych drzew i przedmiotów.

Przewodnik opowiada uczniom ciekawostki o łowcachPrzewodnik opowiada uczniom o pracy rybakaUczniowie przed bramą osadyUczniowie wysłuchują koncertu na instrumentach historycznychUczniowie w kinie letnim podczas filmu o Mieszku I 

Na zakończenie gospodarz skansenu poczęstował uczestników wyjazdu smaczną kiełbaską ze średniowiecznego rusztu. Wycieczka była ciekawą lekcją historii, którą wszyscy będą długo wspominać.

Magdalena Zapłata