Podobnie jak w roku ubiegłym uczniowie szkoły w Przysiece udali się na zajęcia oferowane przez „Zieloną Szkołę”, która znajduje się w Ośrodku Edukacji Przyrodniczej w Chalinie. W dniach 10–12 października 35 dzieci z klas: 4a i 5a uczyło się trochę inaczej niż na co dzień.

Zwiedzanie ekspozycji przyrodniczej w ChalinieUczniowie przed muzeum Dom SzewcaUczniowie zwiedzają Międzyrzecki Rejon Umocniony

Dla młodych przyrodników zaplanowano wiele atrakcji, m. in. zapoznali się oni z walorami Sierakowskiego Parku Krajobrazowego, spacerowali po ścieżce dydaktycznej „Jary koło Chalina”.

Dziewczęta z klasy 5 podczas zwiedzania jaskiniUczniowie spacerują po ścieżce dydaktycznej Jary koło ChalinaUczniowie słuchają opowieści o zwyczajach ludzi pierwotnych

Wybrali się także na wycieczkę autokarową do Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego w Pniewie, gdzie zwiedzali fortyfikację z okresu II wojny światowej. W Pszczewie natomiast obejrzeli ekspozycję w muzeum „Dom Szewca”.

Grupa uczniów przed bunkramiUczniowie podczas przejażdżki drezyną

Uczniowie słuchają opowieści o historii PszczewaUczniowie podziwiają ekspozycję w Domu Szewca

Przygotowano dla nich gry dydaktyczne, zajęcia poświęcone Układowi Słonecznemu. Zapoznali się z podstawami surwiwalu – nauczyli się, jak rozpalać ogień za pomocą krzesiwa. Oczywiście, w „planie lekcji” nie mogło zabraknąć obserwacji nocnego, choć nieco zachmurzonego, nieba oraz ogniska i pieczonych kiełbasek.

Uczniowie klasy 5 podczas gry ekologicznejUczniowie podczas zajęć poświęconych Układowi SłonecznemuUczniowie słuchają wykładu na temat obserwacji nocnego nieba

Tańce przy ogniskuUczniowie podczas krzesania ognia

Lekcje oferowane w Chalinie nikomu się nie nudziły. Wszyscy uczniowie - z nowymi zasobami wiedzy – zadowoleni wrócili do domów.

Marlena Maria Stróżyńska