W dniach 24-26 października uczniowie klasy 6a i 6b wyjechali na zajęcia do „Zielonej Szkoły” w Ośrodku Edukacji Przyrodniczej w Chalinie. Był to czas pełen wrażeń. Młodzież odkrywała fascynujący świat przyrody i naszej ojczyzny, podróżowała w przeszłość, zdobyła nowe umiejętności.

Klasa 6a w Muzeum Domu SzewcaKlasa 6b na zajęciach rozpalania ogniaUczniowie klasy 6b podczas przejażdżki drezynąUczniowie klas 6 na zajęciach malowania na drewnie 

Pierwszego dnia młodzi przyrodnicy zwiedzili ekspozycję w zabytkowym dworze OEP oraz poznali walory przyrodnicze i historyczne Sierakowskiego Parku Krajobrazowego. Obcowali z przyrodą na ścieżce edukacyjnej „Jary koło Chalina” oraz uczestniczyli w zajęciach zręcznościowych malowania na drewnie. Wspólne zabawy na świeżym powietrzu oraz ognisko z kiełbaskami uatrakcyjniły dzień.

Klasy 6 na ścieżce edukacyjnej Jary koło ChalinaPomnik przyrody Stary DąbPrace na drewnie uczniów klas 6

Drugiego dnia uczniowie wybrali się na wycieczkę autokarową do Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego, gdzie „przenieśli się” do lat 30. XX wieku. Razem z przewodnikiem i opiekunami zwiedzili podziemne korytarze i bunkry oraz mieli okazję spotkać hibernujące nietoperze. W Pszczewie zwiedzili muzeum „Dom Szewca”, dom Feliksa Paździorka - wybitnego działacza walczącego o polskość tej miejscowości. Po powrocie do Chalina uczestniczyli w zajęciach relaksacyjnych z drzewem; poznali sztukę przetrwania w lesie; uczyli się, jak rozpalić ogień. Późnym wieczorem uczestniczyli w „Podróży po Układzie Słonecznym” i obserwowali niebo z wykorzystaniem programu multimedialnego.

Klasy 6 przy wejściu do bunkrów w MRUBartek i Marek w zabawie relaksacyjnej z drzewemUczniowie rozwiązujący karty pracy

Trzeciego dnia, mimo deszczowej pogody, uczniowie poznali ślady i tropy zwierząt, obejrzeli film „Życie drzewa”. Zadowoleni, z pełnym bagażem nowych doświadczeń, bezpiecznie wrócili do domu.

Magdalena Szczepaniak - Krupa