„W historii Polski, tak się składa,
był kiedyś ponad wiek niewoli;
jedenastego listopada
nasz kraj z niewoli się wyzwolił”

105 lat po odzyskaniu niepodległości Polacy gromadzili się w wielu miejscach, by uczcić to radosne wydarzenie. Podobnie było 10 listopada w szkole w Przysiece.

Uczennice klas 6a 6b i 7b śpiewające pieśni patriotyczneMartosz Mituła Borys Lorek i Filip Waszak recytujacy wiersze patriotyczneWicedyrektor Lidia Jankowska i uczniowie z klas 1 3 z biało czerwonymi flagami

Gdy umilkł gwar uczniowskich rozmów, na scenę wkroczyli uczniowie klasy 6a, by zaprezentować kolegom, koleżankom oraz nauczycielom widowisko słowno-muzyczne poświęcone, oczywiście, Świętu Niepodległości.

Tomasz Pawlik rozpoczynający apel z okazji Święta NiepodległościUczniowie kl. 6a wykonujący figury taneczne polonezaUczniowie klasy 6a tańczący poloneza

Wspomnieli o tym, że droga do wolności była długa, niezwykle trudna, jednak nasi przodkowie bez wahania pokonali ją, abyśmy dziś mogli żyć w wolnym kraju. Młodzi recytatorzy uczyli nas, że OJCZYZNA nie jest tylko pustym słowem. To pojęcie, które powinno być bliskie każdemu z nas - z jednej strony bowiem to wzniosła idea, z drugiej natomiast składają się na nie codzienne okruchy naszej rzeczywistości, np. szum lasu czy blask księżyca.

Czworo uczniów z klasy szóstej podczas recytacjiIza akompaniuje na klarnecie swoim koleżankomUczniowie klasy 6a w trakcie prezentacji wierszy

Wzruszającym recytacjom towarzyszył śpiew szkolnego chórku. Dziewczęta przypomniały i te pieśni, które zagrzewały żołnierzy do walki, i te liryczne, refleksyjne, często mówiące o smutku po utracie tych, którzy za Ojczyznę oddali swe życie. Warto podkreślić, że w roli akompaniatora chórzystek w bardzo udany sposób debiutował pedagog szkolny pan Artur Perz.
O godzinie 11.11 cała społeczność szkolna zgromadziła się na dziedzińcu przed budynkiem A, by wspólnie, w ramach akcji „Szkoła do hymnu”, zaśpiewać „Mazurka Dąbrowskiego”, co również było dowodem patriotyzmu oraz wyrazem dumy z tego, że jest się Polakiem.

Uczniowie podczas śpiewania Mazurka Dąbrowskiego

Marlena Maria Stróżyńska

 

11 listopada 2023 r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w uroczystościach patriotycznych z okazji Narodowego Święta Odzyskania Niepodległości w Śmiglu.

Delegacja składająca znicz podczas uroczystości w ŚmigluObelisk Harcmistrza Zbigniewa Łukomskiego w ŚmigluPoczet sztandarowy podczas uroczystości w Śmiglu

O godzinie 11:00 poczet sztandarowy w składzie: Martyna Markowska, Izabela Nowak oraz Szymon Spychała stawił się do Apelu Pamięci przy obelisku harcmistrza Zygmunta Łukomskiego, a delegacja naszej szkoły (Milena Prałat, Amelia Kaczor i Tomasz Pawlik) złożyła znicz przy tablicy upamiętniającej żołnierzy ziemi śmigielskiej poległych w czasie II wojny światowej. Następnie wszyscy uczestnicy uroczystości przeszli do kościoła pw. NMP Wniebowziętej, by wziąć udział w mszy świętej odprawianej w intencji Ojczyzny.

Wszystkim uczniom dziękujemy za godne reprezentowanie szkoły w tym uroczystym dniu.

Joanna Banaszak