„W historii Polski, tak się składa,
był kiedyś ponad wiek niewoli;
jedenastego listopada
nasz kraj z niewoli się wyzwolił”
105 lat po odzyskaniu niepodległości Polacy gromadzili się w wielu miejscach, by uczcić to radosne wydarzenie. Podobnie było 10 listopada w szkole w Przysiece.
Gdy umilkł gwar uczniowskich rozmów, na scenę wkroczyli uczniowie klasy 6a, by zaprezentować kolegom, koleżankom oraz nauczycielom widowisko słowno-muzyczne poświęcone, oczywiście, Świętu Niepodległości.
Wspomnieli o tym, że droga do wolności była długa, niezwykle trudna, jednak nasi przodkowie bez wahania pokonali ją, abyśmy dziś mogli żyć w wolnym kraju. Młodzi recytatorzy uczyli nas, że OJCZYZNA nie jest tylko pustym słowem. To pojęcie, które powinno być bliskie każdemu z nas - z jednej strony bowiem to wzniosła idea, z drugiej natomiast składają się na nie codzienne okruchy naszej rzeczywistości, np. szum lasu czy blask księżyca.
Wzruszającym recytacjom towarzyszył śpiew szkolnego chórku. Dziewczęta przypomniały i te pieśni, które zagrzewały żołnierzy do walki, i te liryczne, refleksyjne, często mówiące o smutku po utracie tych, którzy za Ojczyznę oddali swe życie. Warto podkreślić, że w roli akompaniatora chórzystek w bardzo udany sposób debiutował pedagog szkolny pan Artur Perz.
O godzinie 11.11 cała społeczność szkolna zgromadziła się na dziedzińcu przed budynkiem A, by wspólnie, w ramach akcji „Szkoła do hymnu”, zaśpiewać „Mazurka Dąbrowskiego”, co również było dowodem patriotyzmu oraz wyrazem dumy z tego, że jest się Polakiem.
Marlena Maria Stróżyńska
11 listopada 2023 r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w uroczystościach patriotycznych z okazji Narodowego Święta Odzyskania Niepodległości w Śmiglu.
O godzinie 11:00 poczet sztandarowy w składzie: Martyna Markowska, Izabela Nowak oraz Szymon Spychała stawił się do Apelu Pamięci przy obelisku harcmistrza Zygmunta Łukomskiego, a delegacja naszej szkoły (Milena Prałat, Amelia Kaczor i Tomasz Pawlik) złożyła znicz przy tablicy upamiętniającej żołnierzy ziemi śmigielskiej poległych w czasie II wojny światowej. Następnie wszyscy uczestnicy uroczystości przeszli do kościoła pw. NMP Wniebowziętej, by wziąć udział w mszy świętej odprawianej w intencji Ojczyzny.
Wszystkim uczniom dziękujemy za godne reprezentowanie szkoły w tym uroczystym dniu.
Joanna Banaszak