W dniach 4 – 6 grudnia uczniowie klas 7 wzięli udział w zajęciach w ramach “Zielonej Szkoły” w Ośrodku Edukacji Przyrodniczej w miejscowości Chalin – tym razem pogrążonej w pięknej, zimowej scenerii.

Uczniowie słuchają opowieści na temat ochrony zwierzątUczniowie podczas spaceru po ścieżce dydaktycznejPamiątkowe zdjęcie uczestników Zielonej SzkołyUczniowie podczas przejażdżki drezyną

Na początku pobytu w ośrodku uczniowie zwiedzili ekspozycję w zabytkowym dworze, a następnie udali się na spacer po ścieżce dydaktycznej, podczas którego mogli rozpoznawać tropy zwierząt, a także nauczyć się określać gatunki drzew. W pierwszym dniu odbyły się również zajęcia na temat “Zależności w lesie”, podczas których przeprowadzono grę ekologiczną, a zwieńczeniem całodniowej pracy było ognisko integracyjne w wigwamie.

Uczniowie słuchają informacji o roślinności i tropach zwierzątZabawaw edukacyjna na temat zależności w lesiePieczenie kiełbasek przy ognisku

Drugiego dnia, z samego rana, cała grupa udała się na wycieczkę do Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego w miejscowości Pniewo, gdzie wraz z przewodnikiem zwiedziła system bunkrów i umocnień zbudowanych przez Niemców dla ochrony wschodniej granicy Rzeszy. Podczas podziemnej wędrówki uczniowie mieli również możliwość spotkania zimujących w bunkrach nietoperzy.

Uczniowie zwiedzają bunkryNietoperz napotkany podczas spaceru po bunkrachUczniowie opuszczają bunkryGrupa uczniów przy czołgu

Kolejnym punktem zwiedzania było muzeum “Dom Szewca” we wsi Pszczew, w którym zrekonstruowane zostały dawne wnętrza oraz warsztat szewski, a także prezentowane są ekspozycje związane z historią i archeologią Pszczewa i okolic. Po powrocie do Chalina uczniowie wzięli udział w zajęciach “Podróż po Układzie Słonecznym”, a następnie mieli okazję obserwować nocne niebo, jednakże, z uwagi na duże zachmurzenie, pokaz ten odbył się w formie wirtualnej.

Uczniowie słuchają opowieści o pracy szewca w dawnych czasachUczniowie zwiedzają ekspozycję w "Domu Szewca"Uczniowie przed muzeum "Dom Szewca"

Ostatni dzień pobytu rozpoczęły zajęcia przygotowujące do gry terenowej, po których uczniowie mieli okazję sprawdzić zdobytą wiedzę w praktyce, szukając z pomocą mapy tzw. zielonych punktów w otoczeniu ośrodka i rozwiązując przygotowane dla nich zadania. W dalszej części dnia siódmoklasiści wzięli udział w prowadzonej przez leśniczego lekcji ”Podstawy survivalu”, podczas której nauczyli się samodzielnie rozpalać ogień za pomocą krzesiwa. Ostatnim punktem wycieczki była prelekcja “Jak poznać zwierzę po śladach?”.

Uczniowie podczas zajęć z survivaluUczniowie podczas próby krzesania ognia

Trzy dni minęły bardzo szybko. Pełni wrażeń, wiedzy i nowych doświadczeń uczniowie klas siódmych wrócili do domu.

Joanna Banaszak