Stowarzyszenie Miłośników Folkloru "Żeńcy Wielkopolscy" zrealizowało zadanie "Adam Knobel - Mistrz tradycji", którego celem był przekaz tradycji i umiejętności gry na tradycyjnych wielkopolskich instrumentach ludowych (dudy, sierszenki, kozioł weselny, skrzypce podwiązane) pomiędzy mistrzem Adamem Knoblem, a dziećmi, młodzieżą i osobami dorosłymi.

Piotr grający na sierszenkachPiotr pośród nagrodzonych w konkursieMaria Julia i Piotr podczas gry na instrumentach 

W cyklu szkoleń wzięli udział członkowie kapeli dudziarskiej "Żeńcy Wielkopolscy" oraz nowi, początkujący adepci sztuki dudziarskiej ze szkół podstawowych gminy Śmigiel. Zajęcia odbywały się i są kontynuowane w Szkole Podstawowej w Starej Przysiece Drugiej i Zespole Szkół Ponadpodstawowych w Nietążkowie. Efektem zadania jest rozwój umiejętności gry na dudach i skrzypcach podwiązanych, czego dowodem są liczne nagrody i wyróżnienia w konkursach dudziarskich i tradycyjnej muzyki ludowej. Dużym odkryciem projektu jest Piotr Frąckowiak (uczeń szkoły w Starej Przysiece Drugiej), który zaledwie po kilku miesiącach nauki gry na sierszenkach zdobył nagrody w jesiennych konkursach w Starym Gołębinie i Bukówcu Górnym.

Zadanie "Adam Knobel - Mistrz tradycji" otrzymało dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z programu "Kultura ludowa i tradycyjna".

Logo MKiDN