7 marca uczniów klasy I szkoły podstawowej spotkała niespodzianka. W podróż do Książkolandii porwała ich załoga pirackiego okrętu. Kapitan wraz z Majtkiem rzucili dzieciom linę i wszyscy wyruszyli do bajkowej krainy, gdzie spotkali Panny Wodne. Zadały one dzieciom zagadki o mieszkańcach zaczarowanej wyspy. Uczniowie świetnie sobie z nimi poradzili i poprawnie odpowiedzieli na wszystkie pytania. W Książkolandii podróżnicy znaleźli skrzynię, a w niej ukryty skarb. Były to książki i zakładki! Kapitan i Majtek przeczytali też dzieciom, jakie prośby mają książki. Na pożegnanie z mieszkańcami Książkolandii Kapitan zapytał, jak ludzie nazywają miejsce, gdzie się właśnie wszyscy znaleźli, a uczniowie wykrzyknęli razem: BIBLIOTEKA!

 

 I 002 I 005 I 006 I 007

I 010 I 016 I 021 I 022 
        

         Dzieci pożegnały mieszkańców Książkolandii, w których role wcielili się uczniowie z koła polonistycznego i Koła Przyjaciół Biblioteki. Następnie porozmawiały z panią bibliotekarką o tym, co to jest biblioteka, co się w niej robi, a czego wykonywać się nie powinno. Uczniowie poznali zasady wypożyczania książek i uroczyście przyrzekli, że będą je szanować i dbać o nie. Na potwierdzenie tego odcisnęli swoje palce na kartce z tekstem przysięgi. Tak przygotowani pierwszoklasiści zostali czytelnikami biblioteki szkolnej - otrzymali legitymacje oraz dyplomy i po raz pierwszy wypożyczali książki.

 

I 039 I 040 2 I 043 2 I 047

 

Marlena Anna Stróżyńska