Ląd
W Nadwarciańskim Parku Krajobrazowym
jest miejsce, w którym nuda nie istnieje.
Miejsce, w którym na myśl nauki buzia sama się śmieje.
Gdzie przyjaźnie we współpracy działania rozkwitają,
a wspaniali edukatorzy do rozwijania swoich pasji zachęcają.

W dniach od 25 do 27 września 33 uczniów z klas 6a, 6b oraz 7b uczestniczyło w zajęciach w ramach Zielonej Szkoły organizowanych przez Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego. Zajęcia odbyły się w Ośrodku Edukacji Przyrodniczej w Lądzie. Ląd to miejscowość położona na terenie Nadwarciańskiego Parku Krajobrazowego. Zajęcia dofinansowane były z Funduszu Ochrony Środowiska.

DSC00181aDSC00183aDSC00252aDSC00298a

Podczas zajęć uczniowie mieli okazję po raz kolejny przekonać się, że nauka, zwłaszcza ta odbywająca się w terenie, to SUPER ZABAWA.
Uczestnicy poznali walory przyrodnicze Powidzkiego Parku Krajobrazowego oraz Nadwarciańskiego Parku Krajobrazowego, zwiedzili również klasztor w Lądzie.
W Budzisławiu Kościelnym młodzież poznała historię pracy młynarza, zwiedzając wiatrak Szczepan. Tam też uczestniczyli w ciekawej lekcji o życiu mieszkańców wsi. W Izbie Pamiątek Regionalnych dowiedzieli się, jakie przedmioty były wykorzystywane dawniej do prac w gospodarstwie domowym.
W Anastazewie zobaczyli przejście graniczne - to właśnie tam znajdowała się granica prusko-rosyjska. Uczniowie mogli poczuć się jak strażnicy, wchodząc do budek wartowniczych. Na koniec zwiedzania tego miejsca postanowili otworzyć przejście, unosząc zaporę graniczną  W Powidzu dowiedzieli się wielu ciekawych informacji na temat Jeziora Powidzkiego i ryb w nim żyjących.

DSC00306aDSC00323aDSC00350aDSC00391a

Każdego dnia uczniowie brali udział w warsztatach: wikliniarskich (wyplatali koszyczki), garncarskich (lepili oraz toczyli na kole naczynia z gliny), plastycznych, podczas których malowali gipsowe figurki o kształtach przypominających liście drzew oraz zwierzęta występujące na tamtych terenach. Były konkursy, testy, Quest, oraz ognisko z pysznymi kiełbaskami.
Uczniowie skorzystali też z prelekcji na temat Nadwarciańskiego Parku Krajobrazowego, obejrzeli film o zimorodku i wystawę przyrodniczą. Korzystali ze spacerów ścieżką przyrodniczą, podczas których poznawali gatunki drzew oraz mięczaki żyjące w starorzeczu rzeki Warty.

DSC00227aDSC00371aDSC00426aDSC00465a

Zielona szkoła, której towarzyszyła niezliczona liczba zajęć oraz niesamowitych wrażeń, na pewno na długo pozostanie w pamięci naszych uczniów i, jak zapowiadają uczestnicy, nie będzie ostatnią. Są wśród uczniów tacy, którzy planują już wyjazd w przyszłym roku.

Katarzyna Główczak