Dzień Kobiet to międzynarodowe święto wszystkich pań. Pierwszy raz obchodzone było 28 lutego 1909 w Stanach Zjednoczonych. Natomiast rok wcześniej w 1908 roku odbył się marsz 15 tysięcy kobiet, które domagały się poprawy warunków pracy, podwyżek, a także przyznania praw wyborczych. To wydarzenie spowodowało, że wiele krajów zainteresowało się  prawami kobiet, upamiętniając je corocznym świętem. 

Źródło informacji: www.ekokalendarz.pl/dzien-kobiet/

Przedstawiam kobiety, które swoją wytrwałością, niezależnością, chęcią realizowania swoich pasji osiągnęły w życiu bardzo dużo. Mogą być inspiracją dla każdego.
Warto poznać je bliżej.

MARTYNA WOJCIECHOWSKA

MartynaWojciechowska

Jest podróżniczką, kierowcą rajdowym, dziennikarką, prezenterką telewizyjną. Jako dziecko trenowała gimnastykę artystyczną, a będąc nastolatką, pracowała jako modelka.
Uczestniczyła w ekstremalnych rajdach samochodowych, zdobyła Koronę Ziemi, czyli najwyższe szczyty poszczególnych kontynentów. W 2004r. w trakcie nagrań do serii telewizyjnej „Misja Martyna” uległa poważnemu wypadkowi. Nie poddała się jednak, uzyskała wewnętrzną motywację i wróciła do całkowitej sprawności fizycznej. Dzisiaj realizuje swoje pasje, prowadzi program „Kobieta na krańcu świata”, a także angażuje się społecznie. Motywuje do działania nie tyko kobiety.

Źródło informacji: pl.wikipedia.org/wiki/Martyna_Wojciechowska
Źródło zdjęcia: www.wirtualnemedia.pl/artykul/byc-jak-martyna-wojciechowska-travel-channel

 

SIMONA KOSSAK

Simona Kossak w towarzystwie rysia z Puszczy Białowieskiej Simona Kossak z krukiem Koraskiem w leśniczówce Dziedzinka w Puszczy Białowieskiej

Simona była polską biolożką, popularyzatorką nauki. Pochodziła z rodu Kossaków, do którego należeli malarze: Juliusz, Wojciech i Jerzy (jej ojciec). W dzieciństwie - ze względu na trudne relacje, głównie z matką - Simona nie czuła się akceptowana. Postanowiła zmienić swoje życie. Wyjechała z Krakowa i zamieszkała w leśniczówce w Białowieży, w której spędziła 30 lat. Wykorzystała ten czas twórczo: pisała książki, kręciła filmy, prowadziła programy radiowe.
Simona, odrzucona przez najbliższych, podjęła wyzwanie i sama walczyła o siebie. Udowodniła, że, nie przywiązując wagi do rzeczy materialnych, można również być szczęśliwym.

Źródło informacji: culture.pl/pl/tworca/simona-kossak 
Źródło zdjęć: wspolczesna.pl,  www.tygodnikpowszechny.pl

MAJA WŁOSZCZOWSKA

Maja Włoszczowska w trakcie zawodów na rowerze Maja Włoszczowska

Jest mistrzynią świata z 2010 roku w kolarstwie górskim, a także wicemistrzynią olimpijską z 2008 i 2016 roku. Karierę sportową rozpoczęła w 1997r.w klubie sportowym Karpacz Śnieżka. Z powodu wielu kontuzji nie dawano jej większych szans na sukces. Dzięki żmudnej rehabilitacji odzyskała sprawność i mogła wrócić do kolarstwa, które tak bardzo kocha.
Maja udowodniła, że dzięki konsekwencji, wytrwałości, stawianiu sobie wysokich wymagań można zrealizować wymarzone cele.

Źródło informacji: pl.wikipedia.org
Źródło zdjęć: www.styl.pl,  sport.tvp.pl