21 marca to Światowy Dzień Zespołu Downa. Został ustanowiony w 2005 roku z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa. Nie jest to przypadkowa data; jest ona związana z tym, iż w 21 parze chromosomów osoby z zespołem Downa posiadają 1 dodatkowy chromosom.

cztery osoby z założonymi skarpetkami nie do pary

To on decyduje o ich odmienności, ale przede wszystkim o wyjątkowości. Organizatorzy namawiają, by właśnie 21 marca założyć kolorowe skarpetki nie do pary. Ma to przypominać o tym, że między nami żyją osoby, które na co dzień zmagają się z poczuciem odrębności i niedopasowania.

uczennice prezentują skarpetki nie do pary 

Uczniowie naszej szkoły również przyłączyli się do akcji, wkładając kolorowe skarpetki na lekcjach wychowania fizycznego. Stało się to również pretekstem do rozmów na temat zespołu Downa. Pamiętajmy, że wszyscy mają taką samą potrzebę zrozumienia, bliskości, miłości, akceptacji.

Joanna Włodarczak