W ramach przygotowań do Świąt Wielkanocnych proponuję kilka prac plastyczno-technicznych, które stanowić będą ozdoby w naszych domach.
Często zastanawiamy się, co zrobić z opakowaniami po jajkach. Zazwyczaj wyrzucamy je lub służą do ponownego napełnienia. Proponuję kilka inspiracji, dzięki którym będziecie mogli z opakowaniami zrobić o wiele więcej.

Kogut z opakowań po jajkach.

Kogut z opakowań po jajkach
Źródło: www.youtube.com

Do wykonania kogucika potrzebne będą ręczniki papierowe, balonik, klej na gorąco, opakowanie po jajkach, farby, pędzle.
KOGUT z opakowań po jajkach.

Wielkanocna dekoracja podstawki do jajek

podstawki do jajek
Źródło www.youtube.com

Do wykonania tej pracy plastycznej również potrzebujemy opakowania po jajkach, nożyczki, farby, kolorowe pisanki, gotowe piórka, ruchome, plastikowe oczka.
Wielkanocna dekoracja - podstawki do jajek

 Ozdoba wielkanocna ze sznurka i balonika

Ozdoba jajko wykonane ze sznurka
Źródło: www.youtube.com

Do wykonania ozdoby potrzebne będą: sznurek, balonik, klej, plaster drewna, gotowe ptaszki, jajeczka, wiosenne elementy, które posłużą do ozdobienia całej dekoracji. Do kompozycji możemy dodać mech, gałązki oraz różnego rodzaju kwiatki.
Jak zrobić dekorację wielkanocną ze sznurka i balona?

Kinga Kwaczyńska

 

Zadanie 1: Zacznijcie święta kolorowo.

Kolorowanki dla najmłodszych.
Pisanka
Zajączki

Mandale dla starszych
Zając Wielkanocny
Pisanka

Zadanie 2: Wykonajcie jedną z ozdób, wykorzystując opakowanie po jajkach.

Ozdoby wielkanocne z opakowań do jajek.

Ozdoba KurkaŹródło: www.youtube.com

Zadanie 3: Wykonajcie własnego zajączka.
Materiały: biała kartka, klej, nożyczki, kawałek sznurka, kolorowe pisaki i „oczy”.

Zajączek z papieru

Zajączek z papieru
Źródło: www.youtube.com

 Mariusz Wawrzeniecki

PISANKI WIELKANOCNE
Jedną z najstarszych ozdób wielkanocnych jest pisanka wykonana z wydmuszki. Pisanki umieszczone w koszyku od wielu lat były główną dekoracją wielkanocnego stołu.
Zanim przystąpicie do pracy, obejrzyjcie filmy. Możecie wykonać pisankę z użyciem farb, pisaków, naturalnych barwników. Nanieście na wydmuszkę wzór według własnego pomysłu - może być tradycyjny lub nowoczesny (podpowiedzi znajdziecie również w filmikach). Spróbujcie również wykonać jajko ze sznurka – jeśli macie: wydmuszkę, patyczek, pisaki, farby, pędzelek, klej, sznurek, koronki, cekiny, inne materiały dostępne w domu.

FILMY:
Zwyczaje wielkanocne
Polskie Tradycje Wielkanocne: Pisanki
Kreatywne pisanki - 4 pomysły

Jak zrobić jajka ze sznurka jutowego? 

RODZINNE SPOTKANIE Z MUZYKA - WIELKANOC W MUZYCE KLASYCZNEJ
Muzyka wprowadza niecodzienny klimat podczas każdych wyjątkowych dni, a niewątpliwie Święta Wielkanocne to wyjątkowy czas, który może wzbogacić piękna muzyka. Posłuchajcie kilku utworów z muzyki klasycznej o tematyce wielkanocnej:

RODZINNE SPOTKANIA Z PIOSENKĄ
Zaśpiewajcie piosenkę “Wszystko kwitnie wkoło” („Wiosna”) z repertuaru zespołu Skaldowie. Zachęćcie domowników do wspólnego wykonania tej piosenki. Bawiąc się, na pewno stworzycie coś niepowtarzalnego i zrelaksujecie się przy muzyce. Może samodzielnie ułożycie tekst do rytmu melodii tej piosenki - poważny, żartobliwy, refleksyjny…

Skaldowie - Wszystko kwitnie wkoło

Oczywiście, można nagrać to wykonanie za pomocą dyktafonu w telefonie i wysłać do mnie na email: michaldolataszkola@op.pl lub przez platformę Microsoft Teams.

Z muzycznym pozdrowieniem, Michał Dolata

 

ŚWIĘTO TEATRU

Maski teatralne

Źródło pixabay.com

27 marca obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Teatru. Został on uchwalony w celu upamiętnienia otwarcia Teatru Narodów w Paryżu, które miało miejsce w 1957 roku.
W związku z tym pięknym świętem chciałbym przybliżyć Kamishibai, czyli tradycyjną, japońską sztukę opowiadania.

Kamishibai: kami – papier, shibai – teatr, przedstawienie, dramat, sztuka. Jednak najprościej możemy określić go jako teatrzyk obrazkowy. W teatrze Kamishibai podstawowym elementem jest drewniana skrzynka mająca formę rozkładanego teatrzyku. Osoba prowadząca przedstawienie przekłada kolejno piękne ilustracje, kontynuując jednocześnie narrację.
Pierwsze źródła tego rodzaju teatru odnajdujemy w XII wieku. Mnisi z buddyjskich świątyń za pomocą rulonów z historiami obrazkowymi, przekazywali umoralniające opowieści publiczności.

Osoba prowadząca przedstawienie Kamishibai
Źródła: kreatibaj.pl/kamishibai,  pl.wikipedia.org/wiki/Kamishibai

 

KAMISHIBAI – ZRÓB SWÓJ TEATRZYK

Praca plastyczna Teatrzyk Kamishibai
https://www.youtube.com

Zachęcam do wykonania własnego Kamishibai i zabawy w teatr. Można napisać własną historię, a potem stworzyć piękne ilustracje.
Kamishibai – zrób swój teatrzyk

WIRTUALNY SPACER PO TEATRZE

Zapraszam na wirtualny spacer po Teatrze Groteska w Krakowie. Zwiedzicie wnętrze pięknego teatru istniejącego już od 1945roku, dawniej nazywanego Teatrem Lalki, Maski i Aktora „Groteska”. Obiekt kultury powstał jako teatr dziecięcy, obecnie działa w nim również scena dla dorosłej widowni.
Wirtualny spacer po teatrze Groteska

Kinga Kwaczyńska