„Choroby wektorowe” to hasło przewodnie tegorocznego Dnia Zdrowia obchodzonego 7 kwietnia w rocznicę utworzenia Światowej Organizacji Zdrowia.

Dziewczęta przygotowują zdrowy posiłekMarianna i jej ćwiczeniesałatka ze świeżych warzywPlakat dotyczący BMI

W ramach Światowego Dnia Zdrowia uczniowie grup przedszkolnych oraz klas 1-3 z Przysieki i Wonieścia omawiali tematykę związaną ze zdrowiem i zdrowym odżywianiem. Podczas zajęć oglądali bajki "Ekipa Chrumasa - Słodkie złego początki" i jeden z odcinków Budzika pt.: ,,Owoce i warzywa”. Wysłuchali opowiadania ,,O księżniczce Alince i rycerzu Witaminku”. Podczas zajęć dzieci zaśpiewały piosenkę "Witaminki" oraz wysłuchały piosenki Gangu Świeżaków 2 „Piramida żywienia". Dzieci poznały, czym jest piramida żywienia i wzięły udział w konkursach i quizach dotyczących zdrowego stylu życia. Podczas zajęć nie zabrakło też ćwiczeń gimnastycznych. W ramach wychowania fizycznego dzieci wykonywały różne zadania np. przysiady, kozłowanie piłki, rzuty do kosza itp.
Uczniowie przypomnieli sobie, jak przygotować zdrowy posiłek (np. kanapki); wykonali go i przy pomocy rodziców zamieścili zdjęcia na platformie TEAMS.
Dzień Zdrowia był też okazją do wykonania prac plastycznych na powiatowy konkurs dla klas I-III „Na zdrowie stawiam – sport uprawiam”.

prace konkursowe uczniów klasy 3WZdrowe kanapeczki Julcizdrowe kanapki

Uczniom w takim dniu zapominać nie wolno, że w obecnym czasie powinni zadbać zarówno o swoje zdrowie fizyczne, jak i psychiczne. Na zajęciach w klasach trzecich odbyła się pogadanka na temat sposobów radzenia sobie z problemami, które mogą się pojawić w czasach pandemii.
Również uczniowie klas 4-8 mogli w tym dniu zrobić coś dla zdrowia. Dowiedzieli się, czym są choroby wektorowe, szczególnie borelioza. Ponadto każdy mógł skorzystać z ciekawych propozycji i wykonać zadania praktyczne. Uczniowie przygotowali kanapki, sałatki i zdrowe potrawy. Sprawdzali swoją kondycję fizyczną, wykonując ćwiczenia; obliczali BMI swoje i swoich bliskich. Uczniowie chętnie zaangażowali się w działania. Oby działania te towarzyszyły nam codziennie…

Plakat BMI w mojej rodziniewiewiórka Karolinki wykonana z owocówZdrowe śniadanko BartkaStaszek w trakcie ćwiczeń

Pamiętajmy: zdrowe odżywianie i aktywność fizyczna to gwarancja naszego zdrowia.
Dbajmy więc o zdrowie, stosujmy się do wydanych zaleceń, abyśmy za rok Dzień Zdrowia wszyscy razem mogli obchodzić w szkole.

Bożena Okupniczak
Magdalena Jąder-Cwojdzińska
Joanna Włodarczak
Magdalena Szczepaniak-Krupa