Już od 10 lat głównym celem Tygodnia Świadomości Czerniaka jest budowanie świadomości na temat istoty ochrony skóry przed czerniakiem wśród różnych grup Polaków.

Znajomość cech charakterystycznych czerniaka i regularna obserwacja znamion może pomóc we wcześniejszym wykryciu podejrzanych zmian, a tym samym dać szansę na całkowite wyleczenie.

Złote Zasady Ochrony Skóry: Unikaj słońca w godzinach 11.00-16.00. Unikaj korzystania z solarium. Noś kapelusz lub czapkę zakrywające kark i uszy. Stosuj kremy z filtrem SPF. Wybieraj odzież zakrywającą ramiona. Noś okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV. Regularnie kontroluj znamiona u lekarza specjalisty Poznaj ABCDE czerniaka: A, jak asymetria – znamię wylewające się na jedną stronę; B, jak brzegi poszarpane – znamię, którego brzegi nie są gładkie, które nie jest okrągłe/owalne; C, jak czerwony, czarny, niejednolity kolor znamienia; D, jak duży rozmiar – znamię o wielkości powyżej 6 mm; E, jak ewolucja – znamię, które zmieniło się w krótkim czasie, powiększa się, unosi nad powierzchnię skóry, swędzi, pęka, piecze, wokół którego powstało kilka nowych znamion.

Tydzień Świadomości Czerniaka - film