Pierwsze listopadowe dni uczniowie Szkoły Podstawowej w Starej Przysiece Drugiej oraz filii w Wonieściu poświęcili na przygotowanie się do obchodów Święta Niepodległości.

Uczennice klasy 7a w strojach Matek NiepodległościUczniowie klasy 8a w strojach Ojców NiepodległościUczniowie klasy 5 w strojach Ojców Niepodległości

Wychowawczynie klas I – III zadbały o rozwój postaw patriotycznych najmłodszych Polaków - dzieci na swoich zajęciach omawiały zagadnienia związane z historią naszej Ojczyzny oraz kolorowały i układały puzzle z wizerunkiem Józefa Piłsudskiego.
Natomiast uczniowie z klas IV – VIII w czasie zajęć wychowawczych redagowali „Życzenia dla Niepodległej”; na lekcjach plastyki tworzyli niepodległościowe kapelusze. We wtorek, 9 listopada sami mogli poczuć się jak Ojcowie i Matki Niepodległości, przychodząc do szkoły w strojach z epoki. Wszyscy przebrani mogli zapozować do zdjęć na tle okolicznościowej gazetki przygotowanej w holu szkoły w Przysiece.

Uczniowie klasy 5b na tle gazetki okolicznościowej Ojcowie NiepodległościNauczycielki Szkoły Podstawowej im. Arkadego Fiedlera w Starej Przysiece Drugiej w strojach Matek Niepodległości

Zwieńczeniem obchodów 103. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości było odśpiewanie hymnu narodowego. 10 listopada o godzinie 11:11 z sal lekcyjnych w budynku A niosły się słowa „Mazurka Dąbrowskiego” w wykonaniu młodych Polaków.

Marlena Maria Stróżyńska
Izabela Pieprzyk
Kinga Kwaczyńska

 

Patriotyzm należy krzewić od najmłodszych lat. Dzieci z oddziałów przedszkolnych naszej szkoły także pamiętały o Święcie Niepodległości. W sposób szczególny uczciły ten dzień - ubrane na galowo, z biało-czerwonym kotylionem na piersi. Podczas zajęć rozmawiano o Polsce i jej symbolach narodowych.

Najmłodsi patrioci przed plakatem gen. Józefa PiłsudskiegoPrzedszkolaki z grupy 0a podczas świętowania Dnia NiepodległościFlagi Polski w wykonaniu przedszkolaków z grupy 0a

Młodsza grupa z odrysowanych dłoni zrobiła białego orła na czerwonym tle; uczyła się też wierszyka „Katechizm dziecka polskiego”. Starszacy natomiast wycięli puzzle i ułożyli z nich flagę Polski, którą następnie pokolorowali. Przedszkolacy obejrzeli prezentację pt. „Karolek i 11 listopada”. Wszyscy wysłuchali piosenkę Zozi „Co to jest niepodległość”. A o godzinie 11:11 wraz z wychowawczyniami odśpiewano hymn Polski.

Lenka ze swoim orłemSzymon i jego orzeł biały

Teraz już wszyscy wiedzą, że są Polakami i mieszkają w Polsce!

Kamila Czamańska
Klaudia Bryl