W dniach 11 – 13 października uczniowie klas 8 wybrali się na zajęcia do „Zielonej Szkoły”, która znajduje się w miejscowości Chalin.

Uczestnicy Zielonej Szkoły przed budynkiem Ośrodka Edukacji Przyrodniczej w ChalinieUczestnicy Zielonej Szkoły na terenie Ośrodka Edukacji Przyrodniczej w Chalinie

Na początku pobytu w Ośrodku Edukacji Przyrodniczej zwiedzili ekspozycję w zabytkowym dworze, gdzie usłyszeli o walorach Sierakowskiego Parku Krajobrazowego. Następnie wybrali się na spacer po ścieżce dydaktycznej „Jary koło Chalina”. Kolejnym punktem dnia były zajęcia edukacyjne nt. zrównoważonego rozwoju. Dzień zakończono w wigwamie przy ognisku, na którym upieczono smaczne kiełbaski.

Uczniowie klas ósmych podczas zajęć o Sierakowskim Parku KrajobrazowymUczniowie zwiedzający ekspozycję przyrodniczą w ChalinieÓsmoklasiści przechodzący ścieżką dydaktyczną w lesie

Uczennice przechodzące przez kładkę w lesie podczas zajęć Jary koło ChalinaWspólny posiłek uczniów podczas integracyjnego ogniska w wigwamie

Drugi dzień uczniowie „Zielonej Szkoły” rozpoczęli od wycieczki autokarowej. Udali się do Muzeum Zamek Opalińskich w Sierakowie, gdzie obejrzeli ekspozycję oraz wzięli udział w muzealnej lekcji historycznej. Z ogromnym zaciekawieniem wysłuchali wykładu o wczesnym średniowieczu i zwyczajach w nim panujących. Jednak największą frajdę sprawiła wszystkim „podróż w czasie” – a to za sprawą średniowiecznego ubioru, jaki włożyła na siebie trójka uczestników. Ósmoklasiści odwiedzili również CERiP w Mniszkach – tam poznali historię dawnych zawodów oraz samodzielnie wyrabiali świece w czasie warsztatów świecowniczych. Po powrocie do Chalina uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych „Podróż po Układzie Słonecznym. Podstawy astronomii”; były one wstępem do kolejnej lekcji (przeprowadzonej po zachodzie słońca), w czasie której za pomocą teleskopu „podglądali” to, co nocą można zobaczyć na niebie.

Uczestnicy wycieczki w sali Muzeum Zamku Opalińskich w SierakowieUczniowie przebrani w średniowieczne stroje podczas muzealnej lekcji historycznejUczniowie z własnoręcznie zrobionymi świecami podczas warsztatów świecowniczychUczestnicy wycieczki przy obserwatorium astronomicznym w Chalinie

Trzeciego, ostatniego dnia pobytu w Chalinie uczniowie zdobyli wiedzę teoretyczną na temat tego, jak nie zgubić się w terenie i wykorzystali ją w sposób praktyczny w czasie gry terenowej. Zdecydowanie najciekawszym dla wszystkich punktem programu w tym dniu było samodzielne krzesanie ognia, co wcale nie było proste.

Grupa uczniów podczas gry terenowej na terenie Ośrodka Edukacji Przyrodniczej w ChalinieUczniowie próbujący rozniecić ogień przy użyciu krzesiwa podczas zajęć edukacyjnych w ChalinieUczestnicy Zielonej Szkoły

Trzy dni minęły bardzo szybko. Dopisała i pogoda, i humory uczestników. Wszyscy uczniowie - z bagażem nowych doświadczeń - zadowoleni wrócili do domów.

Marlena Maria Stróżyńska
Marlena Anna Stróżyńska
Magdalena Szczepaniak - Krupa