Nasze miejsce w świecie

Początek maja to czas, w którym wszyscy Europejczycy obchodzą Dzień Europy - 5 maja oraz Święto Unii Europejskiej – 9 maja.

Flagi krajów należących do Unii Europejskiej

Dobrze jest wiedzieć, czym jest Unia Europejska, kiedy powstała, docenić różnorodność państw ją tworzących. Zapraszam w podróż (w formie on-line) po krajach członkowskich Unii Europejskiej.
Poznajmy Unię Europejską

HYMN EUROPY – KARAOKE

Śpiewające dzieci
pixabay.com

Jednym z symboli Unii Europejskiej jest hymn „Oda do radości”. To inaczej finałowa kantata z IX symfonii Ludwiga van Beethovena. W 1972 r. Komitet Ministrów Rady Europy zaakceptował „Odę do radości” jako hymn Europy. Od 1993 r. Rada Europy i Wspólnota Europejska (później Unia Europejska) dzielą wspólny hymn Europy i flagę europejską.
Informacje na temat hymnu Europy

Zapraszam do wspólnego śpiewania
Oda do radości - Ludwig Van Beethoven

POZNAJMY EUROPĘ
Gra planszowa on-line.

Podejmijcie wyzwanie, sprawdźcie, ile wiecie na temat Europy. Zapraszam do gry planszowej w formie on-line. Aby poruszać się po planszy, trzeba poprawnie odpowiedzieć na pytanie testowe.
Powodzenia!
Gra planszowa online Odkryjmy Europę!

Kinga Kwaczyńska

Proponuję obejrzeć filmik o symbolach narodowych
Polskie Symbole Narodowe - Polak Mały

Po obejrzeniu filmiku możecie wykonać godło
GODŁO POLSKI KREATYWNIE

Zofia Adamczak

RODZINNE SPOTKANIE Z MUZYKĄ
FRYDERYK CHOPIN KOMPOZYTOR ROMANTYZMU

Propozycja 1
Poznajcie życie i twórczość wielkiego patrioty Fryderyka Chopina i jego muzykę w różnych odcieniach:

Krótki film o życiu F. Chopina

Muzyka F. Chopina w bajkowej odsłonie

Muzyka F. Chopina na jazzowo

Muzyka F. Chopina na rockowo

Propozycja 2
Posłuchajcie dwóch pięknych utworów F. Chopina (w wykonaniu genialnych polskich pianistów: Władysława Szpilmana i Artura Rubinsteina) i spróbujcie wykonać do nich ilustrację plastyczną.

Nokturn op.20 cis-moll

Nokturn op.9 Es-dur

Życzę miłego słuchania.

Z muzycznym pozdrowieniem, Michał Dolata.

INSTRUKCJA MYCIA RĄK DLA DZIECI

Zasady higieny w dobie pandemii

Źródło: pixabay.com

Światowy Dzień Higieny Rąk przypomina wszystkim, jak ważne jest częste mycie rąk. Pamiętajmy, że ważna jest technika, czas mycia oraz czysty ręcznik. Dla utrwalenia proponuję wszystkim krótki filmik instruktażowy.
Instrukcja mycia rąk dla dzieci

MALUJEMY STRAŻAKA W AKCJI
Strażacy gaszący pożar
Źródło: pixabay.com

Strażacy to wspaniali bohaterowie, którzy niejednokrotnie ratują zdrowie i życie ludzi. Oczywiście, zasługują na swoje święto, które obchodzą 4 maja, w dniu imienia ich patrona św. Floriana. W tym dniu w całym kraju odbywają się mniej lub bardziej oficjalne obchody tego święta. Strażacy prezentują swoje umiejętności oraz sprzęt bojowy.
Międzynarodowy Dzień Strażaka - zabawy dla dzieci

Z tej okazji zachęcam do namalowania strażaka w akcji. Przedstawcie jego ciężką i niebezpieczną pracę, w czasie której wszystko może się wydarzyć.
Przygotujcie kartkę z bloku technicznego, farby, pędzle, kubek z wodą i namalujcie swojego bohatera. Pamiętajcie o stroju, który jest bardzo ważny podczas akcji oraz sprzęcie bojowym.

ŚPIEWAMY PIOSENKĘ „ZNAM NUMERY ALARMOWE”

Plakat przedstawiający numery alarmowe

Źródło: www.szkolneblogi.pl

Zapraszam do wykonania bardzo skocznej i pożytecznej piosenki o numerach alarmowych. Przedsięwzięcie zostało zrealizowane z inicjatywy oraz inspiracji funkcjonariuszy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Pleszewie.
Znam Numery Alarmowe - teledysk

Kinga Kwaczyńska

DZIEŃ HASŁA 06.05

Bezpieczne hasła
Źródło: www.gov.pl

W świecie cyfrowym hasła są bardzo ważnym elementem potwierdzającym naszą tożsamość.
1. Sprawdźcie, na co zwracać uwagę, tworząc hasło.
4 rady jak wybrać BEZPIECZNE HASŁO
Jak utworzyć bezpieczne hasło - www.gov.pl

2. Stwórzcie nowe MOCNE hasło. Wypracuj WŁASNY system!
Np. dMSs42756
Dzisiaj muszę stworzyć silne hasło – dmsshaslo
Czasowniki zapisuję wielką literą – dMSshaslo,
hasło zapisuję liczbowo, korzystając z klawiatury wybierania numerów (gdzie 2 oznacza jedną z liter abc, 3 def itd.) – h=4 a=2 s=7 l=5 o=6 dmSs42756

NOC MUZEÓW

Pierwszy raz Noc Muzeów zorganizowano w 1997 roku w Berlinie. Pomysł ten podjęły muzea na całym świecie i jest to świetna okazja do zapoznania się z dorobkiem kulturalnym minionych pokoleń.

Wybierzcie się na wirtualne wycieczki po europejskich muzeach.

LUWR
Z wizytą w Luwrze
Wirtualny spacer po Luwrze

PERGAMON (Kliknijcie koło z „ludzikiem” na dole strony)