Uroczystość przekazania szkole sztandaru

„Sztandar – symbol honoru i więzi z Ojczyzną”. Hasło to przyświecało uroczystości, która odbyła się 23 listopada 2018 r. w Szkole Podstawowej im. Arkadego Fiedlera w Starej Przysiece Drugiej.

Tego dnia swoją obecnością mury szkoły zaszczycili szczególni goście: p. Arkady Radosław Fiedler - syn Patrona Szkoły, p. Małgorzata Adamczak - Burmistrz Śmigla, p. Wiesław Kasperski - Przewodniczący Rady Miejskiej Śmigla, p. Jan Szczepaniak - Przewodniczący Rady Gminy Kościan, p. Mirosław Duda - Zastępca Wójta Gminy Kościan, p. Krzysztof Łączny - Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Śmigla, p. Alfred Splisteser - Radny Rady Miejskiej Śmigla, p. Justyna Mocek – Radna Gminy Kościan, ksiądz  kanonik Janusz  Buduj  -  Proboszcz Parafii pw. św. Wawrzyńca w Wonieściu, dyrektorzy szkół podstawowych gminy Śmigiel, dyrektor Przedszkola Samorządowego w Śmiglu, sołtysi okolicznych wiosek, przedstawiciele zakładów pracy współpracujących ze szkołą, nauczyciele oraz emerytowani pracownicy.

Po uroczystym wprowadzeniu sztandarów przez poczty sztandarowe reprezentujące szkoły w Bronikowie, Czaczu i Śmiglu oraz wykonaniu hymnu państwowego dyrektor szkoły, p. Paweł Szymkowiak powitał zaproszonych gości. Następnie   ksiądz   kanonik   poświęcił   sztandar  ufundowany   przez   Radę   Rodziców  Szkoły  Podstawowej im. Arkadego Fiedlera w Starej Przysiece Drugiej. Przedstawiciele rodziców przekazali ten cenny dar na ręce dyrektora szkoły, z kolei on pocztom sztandarowym, które przyrzekły otaczać go czcią.

Potem nastąpiło uroczyste ślubowanie przedstawicieli klas Szkoły Podstawowej w Starej Przysiece Drugiej oraz Szkoły Filialnej w Wonieściu.

Po przemówieniach gości rozpoczęło się przedstawienie. Pierwsza część występu nawiązywała do symbolu narodowego uwiecznionego na rewersie sztandaru. Uczniowie zaprezentowali utwory dotyczące wydarzeń związanych z burzliwą historią naszej ojczyzny oraz tradycją narodową, a taką z całą pewnością stanowi polonez – taniec wykonywany przez szkolny zespół taneczny pod kierunkiem p. Agnieszki Wujczak – Kunc.

Druga część uroczystości została poświęcona patronowi szkoły, którego podobizna znajduje się na awersie naszego sztandaru, jego patriotycznej postawie oraz pasji podróżniczej. Dopełnienie spektaklu stanowiły piękna scenografia przygotowana przez p. Kingę Kwaczyńską oraz piosenki w wykonaniu  chóru  szkolnego  pod  batutą p. Michała Dolaty. Popisy młodych solistów wywołały wzruszenie wśród widzów.

To wyjątkowe wydarzenie, jakim było przekazanie szkole sztandaru, dostarczyło wszystkim wielu niezapomnianych wrażeń.